Bugun...Türkiye Uygur Türklerini Çin'e iade edecek mi? Bakan cevapladı!


facebook-paylas
Güncelleme: 30-12-2020 21:09:53 Tarih: 30-12-2020 21:06

Türkiye Uygur Türklerini Çin'e iade edecek mi? Bakan cevapladı!

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 2020 yılı dış politika değerlendirme toplantısında Türkiye-Mısır, Türkiye-İsrail ilişkilerindeki yeni gelişmeleri açıklarken, Yunanistan'ın İyon Denizi'nde aldığı 12 mil kararını değerlendirdi. Nahçıvan'da kurulacak koridorun Ermenistan'a da kar ettireceğini belirten Çavuşoğlu, Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Türkiye politikalarının dostane olmadığını söyleyerek, Çin ile imzalanan anlaşmaya değindi.

 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya geldi.

 

Yunanistan’ın İyon Denizi’ndeki 12 mil kararından Çin ile imzalanan "Suçluların İadesi Anlaşması"na kadar birçok konuya değinen Bakan Çavuşoğlu, çok önemli açıklamalarda bulundu.

 

İşte Çavuşoğlu’nun açıklamaları:

 

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM)HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'a ilişkin verdiği karar hakkında ise Çavuşoğlu, "Selahattin Demirtaş'la ilgili AİHM'in verdiği karar, daha önce aynı konularda yine Selahattin Demirtaş'la ilgili verdiği kararlarla çelişiyor. Mahkeme kendi içinde çelişiyor her şeyden önce" değerlendirmesinde bulundu. Çavuşoğlu, "Tabii biz de bu tezimizi mahkemeye de anlatacağız, kendimizi savunacağız. Burada mahkeme 'Tutukluluk süresi uzundur.' diyebilir. Ama daha önce reddettiği şeylerde bu sefer Demirtaş'ın lehine karar vermesi bir çelişkidir. Bunu da bizim kabul etmemiz mümkün değildir tabii ki. Terörle mücadelemize de sekte vurmaması gerekiyor" diye konuştu.

 

“Ermenistan da kar edecek”

 

Çavuşoğlu, Nahçıvan'la Azerbaycan arasında açılacak Nahçıvan koridoruna da değinerek, "Bölgesel ticaret ve lojistiğin gelişmesi için önemli bir koridor olacak. Koridor açıldığında Ermenistan'la ilişkiler de normalleşeceği için Ermenistan ve Ermeni halkı da kar edecek. Bizim ve Azerbaycan için çok önemli olduğu kadar Ermenistan için de önemli" ifadelerini kullandı.


“Türkiye, Uygurları Çin’e teslim mi edecek?”

 

Çavuşoğlu, Türkiye ve Çin arasında 2017'de imzalanan ancak TBMM'nin henüz onaylamadığı "Suçluların İadesi Anlaşması"na ilişkin soru üzerine, Türkiye'nin birçok ülkeyle mutat suçluların iadesi ya da adli iş birliği anlaşması imzaladığını belirterek "Fakat Çin'le olan bu anlaşmayı 'Uygurları Türkiye Çin'e teslim edecek.' diye yorumlamak doğru değil." değerlendirmesinde bulundu. Anlaşmanın suçluların iadesiyle ilgili olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, bugüne kadar Çin'in Türkiye'deki Uygurlara yönelik iade taleplerinin olduğunu ancak Türkiye'nin bu konuda adım atmadığını belirtti. Çavuşoğlu, "Teröristlerle masum insanlar arasında ayrım yapılması gerektiğini söylüyoruz. Aynı şekilde, bunun suistimal edilmemesi gerektiğini de söylüyoruz. Herkese söylüyoruz Çin'e de diğerlerine de. Yani terörle mücadele bahanesiyle masum insanlara zulmetmeyi biz kabul etmeyiz" ifadesini kullandı. Bu anlaşmanın herkesle imzalanan suçluların iadesine yönelik rutin bir anlaşma olduğunu, Uygur Türklerine yönelik olmadığını belirten Çavuşoğlu, bu anlaşmayı onaylayıp onaylamamanın Meclis'in takdirinde olduğunu söyledi.Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER DÜNYA Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI YUKARI