Bugun..."Elektrikçiler Odası üyelerinden olması gerekenden fazla para alıyor!"


facebook-paylas
Güncelleme: 13-01-2021 15:15:41 Tarih: 13-01-2021 15:12


Elektrikçiler Odası önceki dönem Başkan Vekili ve Oda Üyesi Ahmet Namık Akdoğan, bir basın açıklaması yaparak Eskişehir Elektrikçiler Odası yönetiminin, pandemi nedeniyle zor günler geçiren üyelerinden fazla bedel aldıklarıın ileri sürdü. Akdoğan, yapılan yanlıştan bir an önce dönülmesini istedi.

 

Konuya ilişkin olarak Akdoğan'ın yaptığı açıklama şöyle:

 

"Bilindiği üzere Esnaf Odaları'na üyeleri tarafından ödenmek üzere her yıl Ticaret Bakanlığının belirlemiş olduğu yıllık aidat ücretleri bulunmaktadır.

 

Bu yıl belirlenen yıllık aidat tutarı toplamda 358 liradır. Bu ödemenin nasıl yapılacağına dair kanun 14/02/2008 yılı 26787 sayıyla Resmi gazetede yayınlanmıştır. Belirlenen rakamın yılın Nisan ve Ekim aylarında iki eşit taksitte ödenmesi kararı kanunla belirtilmiştir. 

 

Ayrıca Elektrikçiler Odasının her yıl Ocak ayında OEDAŞ'a yine kanunla belirtilmiş Oda kayıt belgesi ibraz etme zorunluluğu vardır. Oda kayıt belgesinin ücreti de yine Ticaret Bakanlığının belirlediği doğrultuda liradır.

 

Benim de Başkan Vekili olduğum 2017 senesinde Odamıza kazandırmış olduğumuz yeni bir mülk sebebiyle üyelerimizden bir kereye mahsus yıllık aidatlarının defaten ödemesi ricasında bulunmuş ve bunu tatbik etmiştik. Ancak mevcut başkan ve yönetim bunu alışkanlık haline getirmiş, 2018-2019 ve 2020 yıllarında bunu üyelerimize baskı aracı olarak kullanmış ve yıllık aidatını bir kerede ödemeyen üyelerimize Oda kayıt belgesini vermemiştir.

 

"ODA, ÜYELERİNDEN 243 LİRA FAZLA PARA ALIYOR!"

 

 Yine OEDAŞ'a verilmesi gereken Oda kayıt belgesi iken başka mevzularda kullanılmak üzere Bakanlığın düzenlediği STB belgesini zorunlu tutmuştur. Bu belgenin ücreti de 100 lira olarak belirlenmiştir.

 

Ülkenin içinde bulunduğu salgın nedeniyle esnafın Ekonomik olarak sıkıntı yaşadığı bu günlerde Elektrikçiler Odası Başkan ve yönetimi yine aynı baskı ve tehditlerle üyelerimizi sıkıştırmakta, aslında yıllık aidatın yarısı olan 179 lira ve Oda kayıt belgesi ücreti 36 lira toplam 215 liraya vermesi gereken hizmeti 458 almaya zorlamaktadır. 

 

Esnaf Odaları, üyelerin sorunlarını çözmek ve onlara kaliteli ve lehlerine hizmet vermek üzere kurulmuş Sivil Toplum örgütleridir. Bu vasıflarını yitirirlerse kaos ve düzensizliğe sebep olurlar." (EH)Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI YUKARI