Bugun...


Siyah Kırmızı

facebook-paylas
Sahada gençler ve her yerde taraftar: Eskişehirspor destan yazıyor!
Tarih: 10-12-2018 22:01:00 Güncelleme: 11-12-2018 02:01:00


Altay maçından sonra yazmalıyım dedim. Çok fazla spor yorumcusu okumam, spor özellikle futbol hakkında yazmanın bir raconu var ise ters köşe olabilirsiniz!!! 

 

Ne maçtı ama??? Es Es sevdası içinde bir nebzede olsa olan herkesin gitmesi gereken bir maçtı. Sahada savaşan gençlerin mücadelesi sonuç farklı bile olsa seyirciyi tribünde hak ediyor. Zaten alınan tüm puanlar iç sahada, deplasmanlardaki mücadele evdekinin büyüsünü yitiriyor sanki, yine aynı gençler varoluş mücadelesinin hakkını verseler de puana dönmedi şimdilik. Akşam bir kez daha anlaşıldı, biz içerde 11+1 büyük taraftar oynuyoruz.

 

Sezon başından beri bireysel, tecrübesizlik hataları olmasa şimdi rahat bir yerdeydik sıralamada. Gençler her maç biraz daha takım oluyorlar, biraz daha ilerletiyorlar oyunlarını. İngiltere ikinci ligi gibi mücadele var sahada. Bu hafta yan uzun top denemelerini de gördük mesela, teknik kapasitesi yüksek çocukların özgüvenlerinin arttığını, defansta yer tutuşların iyileştiğini, yere daha sağlam bastıklarını gördük. Üzerine koya koya gitmeliyiz, Fuat Hoca’nın dediği, yapmaya çalıştığı bu. Sahada emek veren gençler kadar, ve fazla bu teknik adama teşekkür etmemiz lazım yaptıkları, ve onun yerinde çoğunun yapmayacakları için. Saygı ve hürmetler hocam, teşekkürler gençler. Hepiniz Eskişehirspor tarihine hep minnet ile anılacak, hep gülümsetecek, hep ‘Eyvallah’ dedirtecek, gururlandıracak, tekrar tekrar anlatılacak cümleler yazmaya başladınız. İşallah devamı gelecek.

 

Transfer tahtası açılmayacakmış, varsın açılmasın bu mücadele ile bu gençler bu ligde kalır bence. Şampiyonluktan daha onurlu bir yol bu. Varoluş mücadelesi. Kurtuluş savaşımız, yeniden doğmanın sancıları.. En güzel yanı da kimseye minnet etmeden, yani beklendiği halde gelmeyen, verilmeyen, başka takımlara yapılan ama bize yapılmayan güzelliklere ses etmeden, kumbarasındaki parasını hocaya veren kız çocuğuyla, kombine alıp destek olanla, sms atanla, her fırsatta Es Es’ine koşanla…vs…yani bu takımın ruhu ve gerçek sahibi olan taraftarı ile, gerçek Eskişehirspor sevdalıları ile veriyoruz artık bu savaşı. 

 

Futbolda başkanlar ve yöneticiler unutulur, efsane geri dönüşler şampiyonluklardan daha çok hatırlanır ve anlatılır.

 

İçinde bulunduğumuz durum her anlamı ile tekrar aynı hataları yapmadan, kendi küllerimizden daha güçlü doğmak meselesi değil mi?

 

İstediği transferi yapmış, yabancı futbolcuları ile oynayan ve fakat ligde şu anki konumunda olan bir takıma bırakın bu desteği, taraftar tahammül eder miydi?

 

İsteği parayı alan profesyonel futbolcular sahada olsa, bu gençler kadar mücadele eder miydi?

 

Velhasıl takım bizim, şehir bizim, mücadele ve kurtuluş savaşı bizim. Artık dışarıdan belli beklenti, hesap ve taahhütlerle gelecek desteği unutup, kendimizin kahramanı olmaya başladık bile. Bu hal hepimizin kendi açımızdan yenilenmemize, farklı bir açıdan bakmamıza ve değişime neden olmalı. 

 

Taraftar sahiplendiği, desteğini esirgemediği bu gençlere kötü maç sonuçlarında da biz buradayız demeye devam etmeli. Maça giriş sürecinde ve seyrederken, yanındaki aynı amaçla orada olan renktaşına saygı göstermeli. Küfürsüz ve yaratıcı tezahürat repertuarını arttırmalı, taraftarlar arasında destekleme birliği sağlanmalı ve devam ettirilmeli. Unutulmamalı bu mücadele süreci ne kadar samimi ve doğal olursa Eskişehirspor her yaştan yeni taraftarlar kazanıyor, her açıdan sempati ve destek topluyor.

 

Teknik heyete yönetimden çok güveniliyor, ekonomik koşulların yetersizliği ortada. Fuat Hoca ve ekibi bu işi başaracak.

 

Eskişehirspor’un tüzüğünü değiştirerek yeni bir yönetim şekline ihtiyacı var. Şirketleşmeli, yöneticiler maddi kayıplardan sorumlu tutulabilmeli, profesyonel yöneticilik ile taraftar yöneticilik harmanlanmalı. Zaten süreç başladı umarım bu kulübün yönetiminde söz sahibi olma şansı bulan kişiler bu değişimi başarabilirler.

 

Aslında ekonomik olarak yaşananlar, Türk Futbolunun güncel hastalığı. Yakın gelecekte farklı kulüplerin de başına gelecek. Bizi güçlenen bağışıklık sistemimiz bu durumdan kurtaracak.

 

Ayaklarımız biraz yere bassın, ilk yarının son iki maçı kaldı, gençler savaşmaya devam ettikçe 2-3 veya 4 puan daha alabiliriz, deplasmandan ilk puanı Adana’dan çıkarmamız muhtemel, son Afyon deplasmanı iyi oynamıştık. Bolu maçı evimizde, misafire en fazla bir puan çıkar. Bu maçların sonucu ne olursa olsun. Artık yolda yalnızız, biz bizeyiz, biz bize yetmeliyiz.Bu yazı 1749 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI