Bugun...


SEZAİ ŞEN

facebook-paylas
Eskişehir'de AK Partiye uzun yıllar hizmet eden isimlerle ilgili ifadeleri infiale neden olmuş!
Tarih: 15-06-2020 21:57:00 Güncelleme: 16-06-2020 00:52:00


AK Parti Eskişehir'de her geçen gün daha sıkıntılı bir yere doğru gidiyor. Bunun parti tabanı da bizler de farkındayız. Bu durumun farkında olmayanlar ya da bu durumu umursamayanlar (ve belki de memnuniyetle karşılayanlar) da olabilir. 

 

AK PARTİ DIŞARIDAN GELEN ONCA TAZYİKE, BASKIYA RAĞMEN HEP GÜÇLENDİ

 

Şurası var ki AK Parti'ye oy kaybettiren davranışlar, hareketler, yanlışlar ya da saldırılar parti içinden gelmeye devam ediyor. AK Parti, parti dışından yapılan bunca organize saldırıdan yara almadan, daha güçlü çıkmasını bildi. Ancak bizzat partiye gecesini gündüzüne katarak hizmet etmiş insanlara karşı parti içinden gerçekleştirilen, kasıtlı mı kasıtsız mı Allah bilir, birtakım davranışlar partiyi içten içe eritiyor, ona bugüne kadar hizmet edenleri partiden soğutuyor!

 

AK PARTİ'DE AYLARDAN BERİ GİDEREK GÜÇLENEN BİR SIKINTI YAŞANIYOR

 

Aylardan beri konuşulan ancak son günlerde tam bir infial halinde dile getirilen bir sıkıntıdan bahsedeceğiz bugün.

 

AK Parti'de koordinatörler var. İl, ilçe, belde... koordinatörleri var. AK Parti İstanbul Milletvekili, İç Anadolu Bölge Koordinatör Yardımcısı Avukat Abdullah Güler de Eskişehir Koordinatörü olarak görevlendirilmiş durumda. 

 

AK Parti tüzüğünün 87. maddesine göre İl Koordinatörünün görevleri şunlar:

 

"İl Koordinatörü; Genel Merkez Teşkilat Başkanlığının teklifi üzerine Genel Başkanın oluru ile görevlendirilir. İlde yapılan çalışmaların Parti Tüzük ve yönetmeliklerine uygun olarak yapılmasına yardımcı olur, il teşkilatına rehberlik yapar, il ile Genel Merkez arasındaki koordinasyonu sağlar. Ayda en az bir kere sorumlu olduğu ile giderek çalışmalara katılır. İl danışma meclisi başta olmak üzere aylık ve haftalık toplantılara katılır. İl düzeyindeki problemlere çözümler üretir. İl teşkilatının uyum içerisinde çalışmasına yardımcı olur. Aylık olarak hazırladığı raporları ilgili genel başkan yardımcılıklarına sunar."

 

"KOORDİNATÖR VEKİL DİNLEMEK YERİNE DİKTE ETMEYE ÇALIŞIYOR!"

 

Güler'in Eskişehir'e her gelişinde bazı partililerle görüştüğünü duyuyorduk. Bu görüşmelerin içeriği zaman zaman farklılaşmakla birlikte daha ziyade Eskişehir İl Teşkilatı ile ilgili şikayetler olduğunu işitiyorduk. Güler'in görüştüğü ve partide eski-yeni görev almış kişilerin önemli bir bölümünün bu görüşme sırasında yaşananlardan ya da Koordinatör Milletvekilinin yaklaşımlarından, tutumlarından rahatsız olduğu bu duyumlarımız arasında bulunuyordu. 

 

Milletvekili Abdullah Güler, geçtiğimiz günlerde yine Eskişehir'e gelmiş ve daha önceki gelişlerinde olduğu gibi partide daha önce görev almış bazı kişilerle görüşmüş. Ancak bu görüşmeler sırasında, iddialara göre, Güler partide daha önce il, ilçe ve belediye başkanı düzeyinde görev almış bazı kişilerle ilgili birtakım olumsuz değerlendirmelerde bulunmuş.

 

Her nedense AK Parti Eskişehir Koordinatör Vekili ile partililerin görüşmelerinden sonra olumlu pek bir şey konuşulmuyor, konuşulamıyor. Çünkü kendisi ile görüşüp İl Yönetimi ile ilgili olarak bazı düşüncelerini kendisine iletmeye kalkanlar kendilerinin görüşlerini dinleyen değil, kendilerine görüşlerini empoze etmeye, dikte etmeye çalışan bir tavır ile karşı karşıya kalıyorlarmış.

 

BİR GÖRÜŞME SIRASINDA PARTİYE ÖNEMLİ HİZMETLERİ BULUNAN İSİMLERLE İLGİLİ RAHATSIZ EDİCİ İFADELER KULLANILMIŞ!

 

Bu yeni bir durum değil; aylardan beri konuşulan bir durum. Ancak son ziyareti sırasında partide il, ilçe ve belediye başkanı düzeyinde görev almış birtakım isimlerle ilgili olarak yaptığı değerlendirmeler hızla yayılmış ve adeta bir infiale neden olmuş.

 

Bizim kulağımıza kadar ulaşan birtakım rahatsız edici ifadeler ve değerlendirmeler var. Güler'in bu tür değerlendirmelere neden gerek duyduğunu bilmiyoruz. Ancak hakkında olumsuz değerlendirmelerde bulunduğu kişiler AK Parti'ye Eskişehir'de en zor zamanlarda, en sıkıntılı günlerde yıllarca ve gece gündüz hizmet eden isimler!

 

Koordinatör milletvekilinin normal şartlarda görevlendirildiği ile giderek oradaki havayı tespit etmesi, partililerin şikayetlerini, taleplerini sakince dinlemesi, bunları not alması ve aldığı notları Genel Merkeze rapor etmesi beklenir.

 

Ancak Abdullah Güler'in yaklaşımları bu şablona pek uymuyormuş. Örneğin aylar önce yaptığı bir görüşmede kendisine İl Başkanı hakkında olumsuz konuşan bir partiliyi dinlemek yerine ikna etmeye çalışmış ve kendisine "Başkanımız çok iyi, benim de meslektaşım. Tekrar başkan seçilmesi için ona destek olalım" deyivermiş.  Aynı tarihlerde görüştüğü daha başka isimlerin yaklaşımlarına da hep bu minvalde karşılık vermiş. (Bu şekilde davranarak mevcut il başkanının sanki kendisinin desteğine ihtiyacı varmış düşüncesinin yayılmasına neden olduğunun farkındalar mı acaba?)

 

Dolayısı ile AK Partiye bugüne kadar hizmet etmiş birçok isim bu görüşmelerde kendilerinin anlattıklarını not alıp Genel Merkeze iletmek yerine kendilerini ikna etmeye çalıştığı için kendilerine tepki gösteriyorlardı.

 

"KENDİSİNE ANLATILANLARI GİDİP İL BAŞKANI İLE KONUŞUYORMUŞ"

 

Güler'e tepki göstermelerine vesile olan bir başka garip husus da kendisine il yönetimi hakkında her söylenileni gidip il başkanı ile paylaşması. Görüşenler, görüşmeden bir süre sonra aralarında geçen konuşmaların il başkanına aktarıldığından haberdar olduklarını ve bu durumdan büyük bir rahatsızlık duyduklarını kaydediyorlardı. Zira parti ile ilgili olarak yapılan birtakım görüşmeler ve konuşmalar vardır ki onları ancak ve ancak bilmesi gerekenler bilir; bazı kişiler de kendisi ile ilgili olarak yapılan yorumları, değerlendirmeleri bilmezler. Bu tür görüş ve düşünceler görüşmeyi yapanlar arasında bir sır olarak kalır. Ancak Güler'in konuşulanları gidip hakkında konuşulan kişiler ve parti görevlileri ile paylaşması, görüşmede bulunanların da görüşmede yaşananları etraflarına anlatmaya başlamalarına neden olmuş. Dolayısı ile koordinatör vekil hakkında Eskişehir'de AK Partiye hizmet etmiş olanların gözünde ve gönlünde pek de iyi bir yer oluşmamış.

 

İKİ İL ESKİ BAŞKANI, İKİ İLÇE ESKİ BAŞKANI VE BİR ESKİ BELEDİYE BAŞKANI HAKKINDA RAHATSIZ EDİCİ İFADELER KULLANMIŞ!

 

Koordinatör Vekilin hafta sonunda görüştüğü partililerden birine veya bir kaçına, partiye Eskişehir'de en uzun süre ve en zor zamanlarda hizmet etmiş il başkanlarından ikisi, yine iki farklı ilçe başkanı ve bir ilçenin eski belediye başkanı ile ilgili olarak yaptığı son derece rahatsız edici değerlendirmeler hızlı bir şekilde partililer arasında yayılmış.

 

Bu tür söylemlerin, haklarında konuşulan kişilere aktarılacağı biline biline, neden yapıldığını anlamakta güçlük çekiyoruz. Zira Eskişehir gibi bir yerde AK Parti'nin başarılı olması parti içindeki birlik ve bütünlüğün sağlanmasına bağlı. Dahası AK Parti'de bizim bildiğimiz, görev süresinde elinden geldiği kadar hizmet edenlere teşekkür edilir (ki Şubat ayında tüm eski il ve ilçe başkanları genel merkeze çağırıldı ve kendilerine "Siz bizim halen il-ilçe başkanımızsınız. Partimize katkıda bulunmaya devam edin lütfen" ricasında bulunulmuştu!) 

 

Ancak bir süreden beri AK Parti'de partiye hizmet edenler hakkında iyi şeylerin söylenmediğine de şahit oluyoruz. Daha önce görülmeyen birtakım davranışlar gittikçe daha sık görülüyor ve konuşuluyor AK Parti'de. Bu yaşanan olumsuzluklar da istifa ya da zihin ve gönül olarak partiden uzaklaşma, hatta zaman zaman AK Parti'ye muhalefet etme noktasına kadar getirebiliyor partilileri. Tam da bu yüzden biz de yapılmak istenilen şeyin ne olduğunu sorgulamak zorunda kalıyoruz!

 

TEPKİ ÇEKEN İFADELERİ GENEL MERKEZE İLETİLMİŞ!

 

AK Parti Eskişehir'de son dönemde bir hayli sıkıntılı. Sahadaki birtakım çalışmalar normal seyrinde sürdürülmeye devam edilse bile özellikle politika üretmede pasif kalınması parti tabanını da, partiye bugüne kadar hizmet etmiş birçok ismi de rahatsız ediyor. Bu rahatsızlık dile getirildiği takdirde dile getirenler hakkında da pek olumlu bir değerlendirmede bulunulmuyor. Bu durum da sıkıntıların her geçen gün artmasına, partililerin partiden birer birer kopmasına neden oluyor.

 

Yine kulağımıza gelenlere  göre; Eskişehir Koordinatörü İstanbul Milletvekili Abdullah Güler'in bu son ziyaretinde partiye uzun yıllar özveriyle hizmet etmiş kişilerle ilgili olarak kullandığı birtakım olumsuz ifadeler AK Parti Genel Merkezinde ilgili yerlere iletilmiş ve "Sayın vekilin ne yapmaya çalıştığını anlamakta güçlük çekiyoruz ve bu durumdan çok büyük rahatsızlık duyuyoruz" denilmiş. 

 

AK PARTİ'YE ONCA HİZMET ETMİŞ O KİŞİLERDEN ÖZÜR DİLENMELİ!

 

Bu meselenin elbette dahası da var. Ancak bugünlük çok daha fazla ayrıntı ve isim vermek istemiyoruz. AK Parti'nin Eskişehir'de birlik ve beraberliğe, toparlanmaya ihtiyacı olmasına rağmen her gün ayrışmaya neden olan bir davranışın, en önemli görevlerde bulunanlar tarafından sergilenmesi elbette hoş değil. Öyle umuyoruz kendileri hakkında yakışıksız ifadeler kullanılan AK Parti hizmetkarlarından en kısa sürede özür dilenir. Zira kulağımıza kadar gelen o ifadeler kesinlikle AK Parti gibi bir dava partisinde, bir hizmet partisinde olamaz ve olmamalıdır.

 

Hangi görev ve sorumluluk makamında olurlarsa olsunlar AK Parti'de kendisine o ya da bu şekilde görev verilmiş kişilerin bu sorumluluk bilinci ile davalarına hizmet etmeleri beklenir. Bu beklentiye uygun olmayan her davranış da haliyle tepki çeker ve partililerin kırılıp, incinmelerine neden olur. AK Parti bugün bırakın partiye az ya da çok hizmet etmiş kişilerin gönlünü almayı, her vatandaşın gönlünü kazanmak için uğraş veren, vermesi gereken bir partidir. Bugünkü sistemde tek bir oy bir şehri ya da hükümeti kaybetmeye neden olabilmektedir. Hal böyleyken partiye büyük hizmetleri olan ve arkalarında on binlerce seveni bulunan isimler hakkında bu tür söylemlerde bulunulması partiye sadece zarar verir.

 

Gördüğümüz kadarıyla veriyor da... Umarız yaşanan infialin önlenmesi adına gereken yapılır ve bu tür davranışlar bir daha tekrarlanmaz!Bu yazı 7307 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 29 17 3 9 55 27 60 +28
2 Trabzonspor 29 16 3 10 65 32 58 +33
3 Sivasspor 29 15 6 8 50 33 53 +17
4 Galatasaray 29 14 5 10 48 26 52 +22
5 Beşiktaş 29 15 9 5 49 35 50 +14
6 Fenerbahçe 29 13 9 7 51 39 46 +12
7 Alanyaspor 29 12 8 9 49 32 45 +17
8 Göztepe 29 10 11 8 36 38 38 -2
9 Antalyaspor 29 9 10 10 35 46 37 -11
10 Gaziantep FK 29 8 10 11 41 46 35 -5
11 Kasımpaşa 28 9 14 5 42 51 32 -9
12 Denizlispor 29 8 13 8 29 42 32 -13
13 Gençlerbirliği 28 8 13 7 35 47 31 -12
14 Çaykur Rizespor 29 8 16 5 31 49 29 -18
15 Yeni Malatyaspor 29 7 15 7 43 46 28 -3
16 Kayserispor 29 7 15 7 33 64 28 -31
17 Konyaspor 29 5 12 12 24 40 27 -16
18 MKE Ankaragücü 29 5 14 10 26 49 25 -23
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 30 16 5 9 42 25 57 +17
2 BB Erzurumspor 30 15 7 8 34 23 53 +11
3 Adana Demirspor 30 14 7 9 61 38 51 +23
4 Bursaspor 30 15 8 7 44 36 49 +8
5 Akhisarspor 30 13 8 9 38 34 48 +4
6 Altay 30 12 7 11 41 33 47 +8
7 Fatih Karagümrük 30 12 7 11 42 35 47 +7
8 Giresunspor 30 12 10 8 37 39 44 -2
9 Keçiörengücü 30 10 9 11 24 23 41 +1
10 Ümraniyespor 30 11 11 8 40 41 41 -1
11 Menemenspor 30 10 11 9 34 39 39 -5
12 Balıkesirspor 30 8 11 11 30 36 35 -6
13 İstanbulspor 30 7 10 13 41 39 34 +2
14 Altınordu 30 7 12 11 33 41 32 -8
15 Boluspor 30 4 11 15 25 37 27 -12
16 Osmanlıspor FK 30 6 15 9 34 47 24 -13
17 Adanaspor 30 3 16 11 27 46 20 -19
18 Eskişehirspor 30 7 17 6 34 49 12 -15
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 29/06/2020 Gençlerbirliği vs Kasımpaşa
 03/07/2020 Denizlispor vs Gaziantep FK
 04/07/2020 MKE Ankaragücü vs Alanyaspor
 04/07/2020 Yeni Malatyaspor vs Gençlerbirliği
 04/07/2020 Antalyaspor vs Başakşehir FK
 04/07/2020 Fenerbahçe vs Göztepe
 05/07/2020 Kasımpaşa vs Sivasspor
 05/07/2020 Galatasaray vs Trabzonspor
 05/07/2020 Konyaspor vs Çaykur Rizespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 30/06/2020 Keçiörengücü vs Menemenspor
 30/06/2020 Adanaspor vs Altınordu
 30/06/2020 Giresunspor vs Bursaspor
 01/07/2020 Boluspor vs Hatayspor
 01/07/2020 Altay vs Osmanlıspor FK
 01/07/2020 BB Erzurumspor vs Adana Demirspor
 02/07/2020 Ümraniyespor vs Eskişehirspor
 02/07/2020 Balıkesirspor vs Fatih Karagümrük
 02/07/2020 İstanbulspor vs Akhisarspor
 04/07/2020 Menemenspor - Adanaspor Menemenspor ligdeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Menemenspor yenilmez
 04/07/2020 Bursaspor - Altınordu Bursaspor ligde evindeki son 5 maçında hiç kaybetmedi  Bursaspor yenilmez
 04/07/2020 Menemenspor - Adanaspor Adanaspor ligde deplasmandaki son 15 maçında hiç kazanamadı  Menemenspor yenilmez
 05/07/2020 Osmanlıspor FK - Ümraniyespor Osmanlıspor FK ligdeki son 7 maçında hiç kazanamadı  Ümraniyespor yenilmez
 05/07/2020 Adana Demirspor - Altay Altay ligdeki son 8 maçında hiç kaybetmedi  Altay yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Bandırmaspor vs Kahramanmaraşspor
 18/07/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Sivas Belediyespor
 18/07/2020 Eyüpspor vs Van Spor
 18/07/2020 Kastamonuspor vs Etimesgut Belediyespor
 18/07/2020 Kırşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 18/07/2020 Niğde Anadolu FK vs Bodrumspor
 18/07/2020 Sakaryaspor vs Kardemir Karabükspor
 18/07/2020 Tuzlaspor vs Uşak Spor
 25/07/2020 Ankara Demirspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Çankaya FK vs Tokatspor
 18/07/2020 Düzcespor vs Manisaspor
 18/07/2020 Erzin Spor vs Artvin Hopaspor
 18/07/2020 Karaköprü Belediyespor vs Serik Belediyespor
 18/07/2020 Silivrispor vs 52 Orduspor FK
 18/07/2020 Şile Yıldızspor vs Kızılcabölükspor
 18/07/2020 1928 Bucaspor vs Sultanbeyli Bld.
 18/07/2020 24Erzincanspor vs Yomraspor
 18/07/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Çatalcaspor

Nasılsınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI