Bugun...


KEBİKEÇ

facebook-paylas
Yeni normal!
Tarih: 30-05-2020 16:44:00 Güncelleme: 30-05-2020 17:11:00


Feylosof değilim, ‘’normal’’ nedir sorusunun cevabını bir tarafa bırakalım… Artık ‘’yeni normal’’ var. Eskisi konusunda mutabık olunamayan bir şeyin yenisini konuşmaya başladık. Öyle bir çağdayız ki her şeyin yenilenmesi, tüketilmesi, yenilenmesi normal! artık.

 


1 Haziran itibari ile yeni normal daha da içselleştirilecek. İş hayatı, çalışma, eğitim, ulaşım, bilişim… her şeye sihirli değnek dokunacak sanki. Pandemiyi bahane edip lehine değişiklikler yapacaklar da olacak elbet, toplum veya sosyal hayat aleyhine olsa da. 

 


Mesela KÇÖ ye başvurmuş, işlerin daha az personelle de sürdüğünü gören firmalar bakalım ne yapacak?  Mesela toplu ulaşımda balık istifi gitmeyi artık kimse kabul etmeyecek,  bu sayede toplu taşıma kültürü değişecek mi, bunun sapkın davranışların engellenmesine yardımı olacak mı? Yöneticiler bunun bilincine varıp aksiyon alacaklar mı, ek sefer, kapasite üzerinde yolcu alınmaması gibi? Yada pandemi sürecinde kıymeti tekrar anlaşılan bisikletler için yollar çoğalacak mı, bisiklet yolları artacak mı, ahalinin bisikletliye bakışı değişip ‘bunlar havayı da ekonomiyi de, sağlığı da koruyorlar ‘ diye hürmetleri mi artacak.? Belki çevrenin kıymeti anlaşıldı, temizliğine ve korunmasına önem – değer  artacak. Uzaktan çalışmanın; zaman kazandırdığını, ulaşımı azaltıp, her türlü maliyeti düşürdüğünü görenler bakalım nasıl yeni normalleşecek? Çalışmanın mesai saatleri dışında da yapılabildiğini gören çalışan, zaman yönetimini iyi yaparsa ömrünü çoğaltabileceğini anladı ya, hadi bakalım. Çocuksuz okulların hali terkedilmiş virane. Bakalım devlet  ve özel okullar öğrencilerine neyi farklı sunacaklar, uzaktan eğitim yeni normalde müfredata harmanlanarak fayda sağlanmaya mı çalışılacak yoksa yeni pazarlanabilir eğitim! aracı mı olacak? Sağlık kuruluşları, hastaneler neleri yeni normalleştirecek, para kazanmak kaygısı çeşitli virüs testlerini menülerine mi koyacaklar, kim bilir internet üzerinden görüntülü muayene başlar? Hayırlısı… 

 


Dünyanın bilinen tarihi boyunca pandemi etkisi gösteren belli bir coğrafyayı ya da tüm alemi etkileyen olaylar olmuştur. Gök taşı düşmüş, dinozorlar yok olmuş, kıtlık, salgın hastalık, büyük göçler, sürgünler….insan nelerin sonrasında sürdürmüş hayatı. Yeni normal diye bir şey yok. Doğrusu bu yeni normal sadece en yeni normal olacak. Bakınız(https://www.youtube.com/watch?v=Lt5gTWG-rRw)

 

Bu yazıyı okuyanlar özelinde, ve  bu zaman diliminde ömürlenenler, zamanın insanın yapıp ettikleri sonucu biriktirdiği ve bizim çeşitli şekillerde adlandırdığımız mevcut genel ama hemen geçmez durumda, yani mevcut kapitalist sistemin içerisinde yeni normalde ne kadar etkili olabileceğiz ki?

 

Aslolan kaçınılmaz değişimin içerisinde kendi özelimizde doğru çıkarımları yapmak, içinde yüzdüğümüz deryanın rengi değişirken etkimizi hafifsemeden davranmaktır.

 

Atlatılmaya çalışılan süreç, doğru okuma ile hafife alınmamalı. Kim kapatabilirdi bunca insanı eve? Örnekler çoğaltılabilir. Ve bu yeni normalin ilk pandemisi yada mevcudun ilk dalgası.

 

Sosyal mesafe diye söyleye söyleye zaten açılmakta olan insan aralıkları daha da belirginleşti işte, fiziki mesafeyi koruyalım derken.  Bakın hayatta sosyal medya kadar yakınız birbirimize, durup otursak karşılıklı, anlatsak fikrimizi birbirimize o içsel öcüler hortlayıverir, önyargılar, ayrışmalar… konuşamayız.

 

Yeni normale uymayan bir durum,  hepnormal olan Amerika'daki polis terörü, hep siyahilere karşı... Amerika'nın normal ırkçılığı,  yeni normalde daha fazla direniş ile karşılaşacak anlaşılan... Göre göre cinayetlere bu tepki az bile...

 

Yeni normal, son kırk yıllık acayip hızlı değişime tüy dikecek galiba, ama kaçınılmaza direnmeye değil, onu mümkün mertebe olumluya yönlendirmeye çalışmalı  ve hayatımıza pozitif katkılarını kollamalıyız.

 

Yeni normalimiz eskisinden güzel olsun…

Esenlikle…Bu yazı 1616 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI