Bugun...


KEBİKEÇ

facebook-paylas
Korona günlerinde anneler, Bandırma Vapuru ve Kadir Gecesi
Tarih: 19-05-2020 22:05:00 Güncelleme: 19-05-2020 22:05:00


Hiç annesini bulamayan bir kuzunun kalabalık içindeki halini gördünüz mü? Yuvalarında sessiz sakin bekleyen kuş yavrularının anneleri geldiğindeki cıvırtısını. Savaş sebebi ile annesinden yoksun bir çocuğun sahipsiz ve eksik bakışlarını, imkansızı tamamlamak istediniz mi hiç? 

 

Neden yoklukta anlar insan, varlıkta bilmediği kıymeti?

 

Her acı zamanla azalır, geriye izi, sızısı ya da zaman zaman sancısı kalır ama azalır. Ayrılık tüm acıların evrensel kümesidir. Acılar ayrılık ile başlar, ya da her acıda bir ayrılık vardır. Kabuğun yaradan ayrılmasının acısı, sevenin yardan ayrılması, ellerin, bakışların, düşüncelerin, yolların, inançların, canın tenden ayrılması…

 

Şu korana günleri annelerin değerini bir kere daha hatırlattı unutkan insana. Evde yemek yapan, üstünü örten, temizleyen, tüm yaralara şefkat gösteren, o için kırılıp döküldüğü zaman tamir eden…  Anne… bir cümle nasıl bu kadar çok anlamı barındırabilir.  Çocukluğun garantisidir anne, karın tokluğudur, temizliktir, deliksiz uykudur, yaşamı sevdirendir, arkadaştır, sırdaştır, gözetip kollayandır, düşünce kaldıran, yaranı tımar eden, yerine gözyaşı döken, karşılıksız seven, dönüp dönüp, kaçıp gelip, hep aynı yerde bulduğundur anne, bekleyendir, ve sonunda duadır dilde, gönülde,  gözünün kenarında akamayan damla.

 

Anneler günü geçti, annesizlere selam olsun.

 

Bugün Ondokuzmayıs ; evlerde mecbur gençlere armağan, yolculuğun başlangıcı. Mustafa Kemal’in  bu ülke için çıktığı ve sonrasında Atatürk olduğu yolculuğun. Binlerce kahramanlık ve gizli kalmış, unutulmuş ve ya hiç bilinmemiş fedakarlıkların  tarihi yazışının ilk satırı.

 

Şu nasibe bakın ki tüm bunların kutlaması kaldı bize. İnsanın içinde bir burukluk, istiklal marşı söyleyince, sanki mümkün olsa o vapurda, o mücadelede daha anlamlı olacak yaşam diye.

 

Nice  Ondokuzmayıslara, nice yıllara, nice yarınlara ülkem. Birlik ve beraberlik ile.

 

Bin aydan hayırlı gece geldi şükür, ramazan veda da artık bu sene. Korona günleri orucun anlamını arttırdı. Mahrum kaldığımız her şeyin bedeli ve karşılığı olduğunu öğretti bize, yine. O her şeye kadir olana hamd, geceniz mübarek, dualarınız kabul olsun.

 


Bayram herkes evinde olacak, tüm ülke evde. Hayat eve sığıyor da bayram evlere nasıl sığacak bakalım. Azalan ölüm sayıları, dünyadaki gelişmeler ve  açıklanan istatistikler. İnsan azalan rakamları görünce inceden rahatlıyor, sanki bizden kötü durumda olan ülke haberleri halimize şükrettiriyor. Neler öğrendik bilmediğimiz son üç ayda? Ve ne acı kim olduğumuz, hayallerimiz, faydamız veya kötülüğümüz bilinmeden rakamlardan tanımlarız hepimiz. Dosya numaraları, yoğun bakımda yatanlar, entübe olanlar, iyileşenler, onların yakınları, onların geride bıraktıkları…

 


İnsan kaç renk içinde? 


İnsan kaç dem ömründe?


İnsan kaç kişi kendinde?


İnsan kaç ömür derdinde?

 

Evde kalın, sağlıkla kalın….

 Bu yazı 3323 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI