Bugun...


Doktorun Köşesi

facebook-paylas
Bombanızı nasıl alırdınız? (1)
Tarih: 16-09-2018 22:49:00 Güncelleme: 16-09-2018 22:49:00


Son günlerin çok konuşulan, haberlerde de ilk haber olarak yer alan özelde İdlib ve Suriye, genelde savaş ve silah meselesine değinmek bir hekim, bir sağlıkçı olarak en önde gelen görevlerimizden olsa gerek.

 

Hekimler ve hemşireler başta olmak üzere tüm sağlık personelleri bir can acımasın, bir insanın acısını nasıl dindiririz? diye gece gündüz demeden çalışırken, insan sağlığı için her türlü yatırımdan, hizmetten kaçınılmazken, dünyanın birçok yerinde birileri her gün çocuk-kadın demeden yüzlerce-binlerce masum insanı hiçbir sebep göstermeden, hatta sebebini bile bilmeden öldürmekte. Bundan öncekilerde olduğu gibi muhtemelen sonunda yaşananların bir hiç uğruna olduğu gerçeği görülecek, sadece dünya silah baronlarının para kazanması için yapıldığının farkına varılacak ama iş işten geçmiş olacak, ölen öldüğü ile kalacak.

 

SÜREKLİ BİRİLİRİNİ BİRBİRİYLE SAVAŞTIRIYORLAR

 

Günümüzde, modern dünya dediğimiz, insan hakları dediğimiz, kendini gelişmiş olarak niteleyen ülkelerin, özellikle de ülkemizi insan hakları konusunda uyardığı bir dönemde, 1990’lı yıllardan günümüze şöyle bir gözden geçirdiğimizde; Avrupa’nın göbeğinde Bosna’da, Asya’da Azerbaycan Karabağ’da, Afrika’da Cezayir ve Mısır başta olmak üzere birçok ülkede, Arap Yarımadasında, kısaca dünyanın her yerinde, savaşlar ve gerginlikler devam etmekte, biri bitmeden diğeri başlamakta. İsrail’in Filistinlilere uyguladığı zulüm ise her şeyin ötesinde. İlginç olansa, bu olaylar hep Müslümanların olduğu bölgelerde yaşanmakta. Kendi ülkesinde kendi devletinden zulüm gören, ülkesinden sürülen milyonlarca Müslüman var dünyada.

 

Senaryo hep aynı. Ya ırkçılık adı altında ya da terör adı altında başlayan olaylar, ya kendini gelişmiş olarak niteleyen ülkelerin ya da onların el altından kışkırtması ile kendini kurtarıcı gösteren kişilerin müdahalesiyle adeta katliama dönüşerek masum insanların canları üzerinde bir bilgisayar oyunu gibi ekranlara düşmekte, bizler de canlı yayında televizyonlarda dizi seyreder gibi bu katliamları seyretmekteyiz.

 

FOSFOR BOMBASI İÇTEN DIŞA DOĞRU YAKAR İNSANI

 

Her ne hikmetse, kendini gelişmiş olarak niteleyen ülkelerin hepsi nükleer ve kimyasal silahlara karşılar, sanki bunlar kullanılmazsa insan öldürmek hakmış gibi. Ama biryandan da hem kendileri kullanıyor, hem de birilerine kullandırıyorlar bu katliam silahlarını. Esed, kendi ülkesinde kendi masum insanlarını çoluk-çocuk demeden varil bombası ile, ABD ise ülkesinden binlerce kilometre uzakta fosfor bombası ile vuruyor. Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği denen ucubeler de açıklama yapıyor: Sivil halk zarar görmesin.

 

Varil bombası. Uçan ölüm diye adlandırılıyor. Modern silah ve füzelere sahip olmayan ülkelerin kullandığı basit, ucuz bombalar. Büyük varil, büyük yemek kazanı, eski su deposu ya da sanayi tipi tüplerin içine patlayıcı-yanıcı maddeler ile birlikte çivi, metal ve cam parçaları konularak hazırlanan, güdümlü olmadığı için belli bir hedefe programlanmadan her türlü hava aracından atılabilen, 300-500 dolar maliyetli bombalar. İçine klor gazı doldurarak kimyasal silaha bile dönüştürülebiliyor. Sivil katliamlara neden olduğu için uluslararası savaş mahkemelerince kullanımı yasaklanmış.

 

Fosfor bombası. Birçok silahta ateşleyici olarak kullanılan, hava (oksijen) ile temas ettiğinde yanmaya başlayan, su ile temas ettiğinde sönmek yerine daha da alevlenen, söndürülemez bir ateş haline gelen fosfor maddesinden yapılan kimyasal bombalar. Fosfor dumanı, havada asılı kalıp uzun süre bir duman tabakası bırakıyor. Fosfor insanın ciğerlerini, iç organlarını yakar, öyle ki insan vücudunu içten dışa doğru, ciğerlerinden kemiklerine, cildine kadar yakar adeta, dışta hiçbir şey görmezsiniz.

 

Peki bu şartlarda dünya gerçekten 5’ten büyük mü?

 

SİLAHI EN ÇOK SATEN ÜLKELER BM’NİN 5 DAİMİ ÜYESİ!

 

Her ne hikmetse, kendini gelişmiş olarak niteleyen ülkelerin hepsi nükleer ve kimyasal silahlara karşılar demiştik ama dünyanın en çok silah satan 6 ülkesi: ABD (%33), Rusya (%25), Çin (5,6), Fransa (%5,5), Almanya (4,7) ve İngiltere (%4,5). Yıllık dünya silah ticareti 65 milyar dolar civarında ve bunun yarısını yöneten ülke ABD.

 

2. Dünya Savaşı sonrası dünya barışını, güvenliğini, sosyal ilerlemeyi, yaşam standartlarını yükseltmeyi, insan haklarını desteklemeyi ve dostane ilişkileri geliştirmeyi amaç edinerek 51 ülke tarafından kurulan, şu an 193 ülkenin temsil edildiği Birleşmiş Milletler’de veto yetkisi olan, yani onlar onay vermedikçe hiçbir karar alınamayan 5 ülke hangisi: Amerika, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa.

 

Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu? Dünyanın en çok silah satan 6 ülkesinden 5’i, aynı zamanda insan hakları bildirgesi yayınlayan, dünya barışından bahseden, yaşam standartlarını yükseltmeyi amaçlayan Birleşmiş Milletlerin patronu. Görüyoruz ürettikleri silahlarla-bombalarla dünyanın her köşesine barışı nasıl getirdiklerini, başta çocuk ve kadınlar olmak üzere masum insanların yaşam standartlarının nasıl yükseldiğini (!)

 

Varın siz düşünün onlara göre dünya mı büyük, yoksa 5 mi?Bu yazı 5106 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI