Bugun...


Doktorun Köşesi

facebook-paylas
Şehir efsanesi mi Şehir Hastanesi mi? (6)
Tarih: 09-09-2018 16:20:00 Güncelleme: 09-09-2018 16:20:00


Özelde Şehir Hastaneleri konusunda, genelde ise ülkemizin sağlık sistemi konusunda aslında yazılacak çok şey var ama ben artık Şehir Hastanesi konusunu bu yazı ile noktalayayım istiyorum. Gerçi hiç bitmeyecek, inşaAllah açılışı yapıldıktan sonra yaşadıkça, güzellikleri ya da sorunları gördükçe tekrar tekrar yazacağımız, tartışacağımız bir konu olarak hep gündemimizde olacaktır Eskişehir Şehir Hastanesi.

 

Yeni aldığımız habere göre Eskişehir Şehir Hastanesi 1 Ekim Pazartesi günü hasta kabulüne başlayacakmış. İlimiz için hayırlı olsun. Zaten bildiğimiz kadarıyla hastane Haziran ayından beri hazır durumda. Bu tarihten beri cihazların testleri, hasta similasyonları yapılıyor. Görülen ufak tefek aksaklık ve eksiklikler düzeltiliyor. Asıl beklenen yol.

 

1 Ekim sabahı kalktınız hasta olarak ya da çalışan olarak Eskişehir Şehir Hastanesine gideceksiniz. Nasıl gideceğinizi biliyor musunuz? Kaç numaralı otobüse ya da dolmuşa bineceksiniz? Hangi tramvay hattına bineceksiniz? Belli değil. Sağ olsun Büyükşehir Belediyemiz 1 Ekim gelsin düşünürüz modunda. 2015 yılından beri düşünmediler, beklediler, şimdi o gün geldi çattı. Göreceğiz belediyeciliklerini. Halka hizmet anlayışlarını.

 

HASTANEYİ AÇMAK İÇİN YENİ ÜNİVERSİTE KURDULAR!

 

Bu konuyu açınca aklıma Eskişehir’de bir hastane hikayesi geldi. Yıl 1976. Eskişehir’de Tıp Fakültesi Hastanesi temeli atılıyor. Temeli atan Süleyman Demirel. O dönemde Tıp Fakültesi Anadolu Üniversitesine bağlı. İnşaat sürüyor da sürüyor, tam 17 yıl. En sonunda 1993 yılında Osmangazi Üniversitesi, rahmetli Prof. Dr. Esat Erenoğlu hocamızın Rektörlüğünde kuruldu da, hastane binası o yıl hizmete açılabildi. Açılışı yapan, bu sefer Cumhurbaşkanı olan yine aynı kişi, Süleyman Demirel. O dönem Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Tıp Fakültesi Hastanesi’nin 17 yıllık inşaat süresinin 11 yılında Anadolu Üniversitesi Rektörü aynı kişi, 1982 yılında Rektör olan Prof. Dr. Yılmaz BÜYÜKERŞEN. 1976 yılında temeli atılmış bir hastane, 6 sene sonrasında atanan Rektör ve daha sonra 11 yıl daha tamamlan(a)mamış bir inşaat. En sonunda hastanenin açılması için ayrı bir üniversite kurulmuş.

 

Hani derler ya; “Tarih tekerrürden ibarettir” diye. Tarih tekerrür eder mi bilmem ama bu sefer öyle olmayacak. Hastane inşaatı 3 senede tamamlandı. Belediyenin yapması gereken ama 3 senedir çivi çakmadığı yolları, sorumluluk alanında olmamasına rağmen yapan Karayolları Genel Müdürlüğü, yolları 10 gün içinde bitirdi bitirecek. İnşaAllah bu sefer engelleyemeyecekler hastane açılışını.

 

Tıp Fakültesi Hastanesini 17 yılda tamamlamayarak Eskişehirlileri adeta cezalandıranlar, bu sefer amaçlarına ulaşamayacaklar. Belki toplu taşıma yapmayarak, otobüs-tramvay hattını tamamlamayarak Eskişehir halkına ve sağlık çalışanlarına eziyet edecekler ama Eskişehirlileri en lüks koşullarda nitelikli sağlık hizmeti almaktan mahrum edemeyecekler. Yaptıkları eziyetin karşılığını da Mart 2019’da alacaklardır umarım belediye seçimlerinde.

 

YUNUSEMRE YENİ DEVLET HASTANESİNİN YOLLARI DA YAPILMADI

 

Her ne hikmetse yine 2014 yılında temeli atılan, Haziran ayında poliklinikleri açılan, peyderpey diğer birimleri de faaliyete sokulan Yunusemre Devlet Hastanesi yeni binasının da giriş yolları belediye tarafından bu güne kadar yapılmadı. O yolları da sorumluluk alanında olmamasına rağmen Karayolları Genel Müdürlüğü yapıyor.

 

Her iki hastane için bizim haberimiz yoktu diyemezler, temel atma törenleri yapıldı, sağır sultan bile duydu, hatta Şehir Hastanesinin temel atma törenine de katıldılar. Bize sorulmadı diyemezler, inşaat ruhsatlarını belediyeler verdi. Peki amaç ne? Tabi ki üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Ak Parti Hükümeti icraat yaparsa, o oyları kapar, kendilerinin oyu düşer. Bu nedenle bu icraatların görülmesinin, halkın bu hastanelere ulaşımının engellenmesi lazım. Kendilerinin icraat diye yaptıkları göz boyamalarının halk tarafından farkına varılır. Halka son teknoloji, nitelikli, lüks mekanlarda sağlık hizmeti sunulmuş, sağlık personeli kendine yakışır mekanlarda çalışmış kimin umurunda.

 

Ama bunların hepsinin karşılığı Mart 2019’da görülecektir. Halk kendisine değer verenle vermeyeni ayıracak, herkese hak ettiği değeri oyu ile gösterecektir.Bu yazı 6508 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI