Bugun...


Doktorun Köşesi

facebook-paylas
Şehir efsanesi mi, Şehir Hastanesi mi? (4)
Tarih: 26-08-2018 17:12:00 Güncelleme: 26-08-2018 17:12:00


Şehir Hastaneleri hakkında yayılmaya çalışılan yalan yanlış bilgileri, şehir efsanelerini bertaraf edebilmek için yapmaya çalıştığım açıklamalara devam edeyim. Öncelikle ücret konusunda, verilen hizmetlerin ücretlerinin hastalara yansıması konusunda, daha öncede değindiğim gibi şu an var olan devlet hastanelerinden farklı bir uygulama olmayacağını, özel hastaneler gibi hastadan ilave ücretler alınmayacağını özellikle belirtelim.

 

Gelelim Şehir Hastaneleri devlete çok mu yük getirecek? Çok mu maliyetli? konularına. Evet biraz maliyetli. Bu güne kadar alışılmışın dışında, ihalede en ucuz yapana ver, ne malzeme kullandığı belli olmadan dört duvar yapsın, teslim etsin, sonra sen daha çalışmaya başlamadan tadilata başla, tefrişat, cihaz derken yerleşmeye uğraş, sonra orası aksın, burası koksun uğraş dur mantığından epey uzak. Acaba gerçekte hangisi daha maliyetli?

 

Hastaneler yaşayan birer organizma gibi. Günün değişen şartlarına göre her zaman tadilat, değişiklik gerekebilir. Proje çizip temel attığın günden teslim aldığın güne kadar geçen 3-4 senede şartlar değişebilir, teslim alır almaz değişiklik-tadilat da gerekebilir. Ama bunun da bir ölçüsü olur. Belki Şehir Hastanesi açıldıktan sonra da şartlara göre, daha önce öngörülemeyen nedenlerden, kullanımda fark edilen aksaklık ya da eksikliklerden dolayı tadilat-değişiklik de yapılacaktır.

 

Bir de maliyet derken, sağlık hizmeti sunumunda maliyet nedir? İnsanları 5 yıldızlı otel konforunda son teknoloji imkanlarla donatılmış hastanelere kavuşturmanın, onlara değer vermenin maliyeti olur mu?

 

Günümüzde herhangi bir kamu kurumu temizlik, güvenlik gibi bazı hizmetlerini daha önceleri taşeronlar yoluyla hizmet alımı ile gerçekleştirmekte iken, bu taşeron işçiler kadroya geçirildi. Hastanelerde de temizlik, güvenlik, yemek, bilgi işlem, tıbbi sekreterlik, klinik destek hizmetleri gibi birçok alanda eskinin taşeron, yeninin kadrolu işçi statüsündeki personeller hizmet vermekte (bazı alanlarda taşeron işçi personeller kadroya geçemediği için halen bu şekilde hizmet alımı devam etmektedir.) Yine personel hizmeti dışında yemek, bilgi işlem, Tomografi-MR gibi görüntüleme, bazı tahlil hizmetleri gibi birçok alanda yüksek yatırım maliyeti olan hizmetler ihaleler ile taşeron yoluyla farklı farklı firmalardan hizmet alımı ile karşılanmaktadır.

 

Şehir Hastanesinde peki ne olacak?

 

Bir kere devlet arsayı sağlayıp beş kuruş vermeden yaptırdığı, işletmeye başladıktan sonra kira ödeyerek sahip olacağı 350 bin metrekareye yakın bir kapalı alanı olan bir binaya sahip olacak. Temizlik, güvenlik, tıbbi sekreterlik, bilgi işlem, yemek, görüntüleme, laboratuvar, fizik tedavi gibi birçok alanda hizmeti hastaneyi yapan şirket sağlayacak. Her türlü tefrişat, cihaz, malzeme hastaneyi yapan firma tarafından alınıp hastaneye konulacak. Yani bizim sağlık personeli eski hastaneden ceketini alacak, yeni hastaneye gidecek, her şeyi hazır bulacak ve çalışmaya başlayacak. Tabi yol bulup gidebilirse! (Bu konuya sonra değinelim.)

 

Siz kaç tane ücretsiz kapalı ve açık otoparkı olan, otoparkında vale denen görevliler çalışan kaç tane kamu kurumu-devlet dairesi biliyorsunuz Eskişehir’de ya da başka bir şehirde? İlki Şehir Hastanesi olacak inşaAllah.

 

Tabi tüm bu hizmetlerin bir bedeli, bir maliyeti olacak, ama vatandaşa değil. Devlet alışılmışın dışında, standardın epey üzerinde bu hizmetler için bir bedel ödeyecek. Tabi, ödenen bedel bugüne kadar alışılmış inşaat maliyetlerinin üzerinde olacak ama, hizmetin kalitesi düşünüldüğünde, vatandaşın alacağı hizmet düşünüldüğünde her şeye rağmen paha biçilemez-değeri paralarla ölçülemez bir konfor yaşayacak hastalar. Gerçek sosyal devlet bu olsa gerek.Bu yazı 5691 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI