Bugun...


Doktorun Köşesi

facebook-paylas
Şehir efsanesi mi Şehir Hastanesi mi? (2)
Tarih: 13-08-2018 19:05:00 Güncelleme: 13-08-2018 19:05:00


İlk yazımda, sağlık sisteminin geçmişini biraz olsun hatırlatarak, bilenlerin bilgilerini tazeleyip bilmeyenleri de bilgilendirerek objektif olarak günümüz ile bir karşılaştırma yapmalarını sağlamaya çalışmıştım. Aslında 17 yıllık AK Parti iktidarında sağlık alanında yaşananlar sağlıkta devrim denemeyecek, Sağlıkta Dönüşüm Programı adı verilen sadece normalleşme süreciydi. Ama bundan sonra Şehir Hastaneleri ile birlikte, acilinden yoğun bakımına, polikliniğinden ameliyathanesine, otoparkından tek kişilik nitelikli özel odalarına-süit odalarına, yemeğinden sosyal alanlarına gerçek sağlıkta devrim ve çağ atlama Şehir Hastaneleri ile yaşanmaktadır. Bir de bunu teknoloji ve nitelikli sağlık hizmetlerini arttırarak taçlandırabilirsek dünyanın sağlık merkezi olmamız hiçte zor olmayacaktır.

 

Eylül ayında hizmete başlayacak olan, ilimizin gururu Eskişehir Şehir Hastanesi hakkında, belki bilgisizlikten belki de bildiği halde hazım problemlerinden kitap yazıp şehir efsaneleri üretmeye çalışanlara gelince, bazı bilgileri daha net anlatırsak, eminim Şehir Hastanelerimiz onların hazım problemlerini de en iyi şekilde tedavi imkânı sağlayacaktır.

 

Ülkemizde Şehir Hastanelerinin büyük bölümü Kamu Özel Ortaklığı (KÖO) sistemi ile yapılmakta olup (bazı hastaneler Bakanlık kaynakları ile yapılmış, ancak nitelikli yatak kapasitesi ve verdiği özellikli sağlık hizmetleri nedeni ile onlara da Şehir Hastanesi statüsü verilmiştir.), Sağlık Bakanlığında 2007 yılında Kamu Özel Ortaklığı Daire Başkanlığı kurulmuş ve 6428 sayılı Sağlık Bakanlığınca Kamu Özel İş Birliği Modeli İle Tesis Yaptırılması, Yenilenmesi ve Hizmet Alınması İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun ile söz konusu bu yeni modelin hem ismi, hem de usul ve esasları belirlenmiştir.

 

DEVLET-ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞMASININ TEMELİ OSMANLI’YA DAYANIYOR

 

Bu sistem, Kamu Özel Sektör İşbirliği (KOSİ), Kamu Özel İşbirliği (KOİ), Kamu Özel Ortaklığı (KÖO), Kamu Özel Sektör Ortaklığı (KÖSO), Kamu Özel Ortaklığı Modeli (KÖOM) gibi adlarla anılmaktadır. Dünyada da, Public Private Partnership (PPP) adı altında sağlık yatırımlarının yanında birçok alanda (otoyol, altyapı, enerji, savunma sanayi, hava alanı, okul, cezaevi, turizm tesisi vb. yapımı) yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Hatta bu konuda internette bir tarama yaptığınızda karşınıza yazılmış yüzlerce yerli ve yabancı makale çıkmaktadır. Temeli Osmanlıya dayanan sistemin benzerleri özellikle 1980’lı yıllarda ve sonrasında elektrik üretimi, otoyol yapım ve bakım hizmetlerinde Yap-İşlet-Devret (YİD), İşletme Hakkı Devri (İHD) ve Yap-İşlet (Yİ) yöntemleri ile uygulanmıştır.

 

Sanırım asıl kafa karışıklığı da bu noktada başlamakta. Bu eski uygulamalar gibi Şehir Hastaneleri sisteminde de hastanelerin uzun bir süre özel sektör tarafından işletileceği, devlet sınırlaması olmadan fahiş fiyatlarla şirketlerin yüksek karlar elde ettikten sonra hastaneleri devlete devredeceği düşüncesi ile bilmeden ya da bunun böyle olmadığı bilindiği halde art niyetli olarak belirli çevrelerce topluma yanlış bilgiler verilmektedir.

 

 

Sistem birçok makalede sıkı bir gözetim ve denetimle sağlık tesisi yapım sürelerinin kısaltılması ve buna ilişkin maliyetlerin özel sektöre aktarılmasıyla kamunun yatırım yükünün uzun yıllara yayılması, kamu yatırımlarının daha kısa sürede bitirilmesi ve ucuza mal edilmesi, tıbbi hizmetler dışındaki hizmet ve alanların işletilmesinin özel sektöre yaptırılması ile daha kaliteli hizmet üretilmesi, üretilen hizmetin sürekliliğinin sağlanması açısından avantajlı olarak değerlendirilmektedir.

 

Kamu Özel Ortaklığı (KÖO) modeli, Ankara Barosunun Hukuk Gündemi adlı dergisinin 2013 yılı 2. sayısında yayımlanan “Yeni Bir İlişki Türü: Kamu Özel Ortaklığı” adlı makalenin Sonuç bölümünde “Türkiye’nin gelişim sürecinde hızla yol alabilmesi için alternatif uygulama alanlarından Kamu Özel Ortaklığı Modeli’ni değerlendirip uygulamaya başlaması Türkiye için başarılı bir tercih olabilir. Kamu hizmetlerinin sunumunda Kamu Özel Ortaklığı Modeli’nin olası olumsuz etkilerinden arındırılması hedeflenmelidir. Önyargılı yaklaşılmamalı ve bu konuda gerek devletin gerek özel sektörün gerekse halkın bilinçlendirilmesi gerekmektedir” denilerek gayet objektif bir yaklaşımla ele alınmıştır.

 

(Bir sonraki yazıda Şehir Hastaneleri hakkında yanlış bilinen gerçekleri ve uygulamayı değerlendirceğiz.)Bu yazı 5457 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI