Bugun...


Doktorun Köşesi

facebook-paylas
Şehir efsanesi mi Şehir Hastanesi mi? (1)
Tarih: 10-08-2018 14:48:00 Güncelleme: 10-08-2018 14:48:00


Sağlık hizmetlerinde yaşanan gelişmeleri ve buna rağmen eskiyi unutarak yapılan saldırıları görünce, ben de yıllarını bu mesleğe adamış, değişik alanlarda yöneticilik yapmış ve gelinen noktanın hiçte küçümsenemeyeceğinin farkında olan biri olarak, dilimin döndüğünce bir şeyler karalamak ve halkımızı bilinçlendirmek istedim. Sağ olsun editörümüzde bu fırsatı bana sundu. Amaç, hiç kimseye saldırmadan, demagoji yapmadan gerçekleri anlatmak. Niyet hayr, akıbet de hayrolur inşaAllah.

 

SSK  HASTANELERİ DEVLET MEMURLARINI, DEVLET HASTANELERİ SSK’LI KABUL ETMEZDİ

 

Hekimlik mesleğine ilk başladığım yıllarda, SSK Hastaneleri devlet memurlarını, Devlet Hastaneleri de SSK’lıları kabul etmezdi. Bağ-Kurluları ise, parasını vermeden hiçbir hastane kabul etmezdi. Üniversite hastaneleri de SSK’lı ve çalışan memurları sevk ile gelirse, emekli memurları ise doğrudan kabul ederdi. Tüm bunlar içinde muhtaç durumda olduğu için Yeşil Kart denen sistemle sağlık yardımı alanlar içinse sistem ayrı bir ucubeydi. Tabi tüm bunlara uzman hekim ya da hoca muayenehanesine gitmeden ulaşmak hayaldi. Yaşanan hastane-ilaç kuyruklarına değinmiyorum daha.

 

HİÇ UMMADIĞINIZ BİR ZAMANDA BAŞKA ŞEHRE NAKLEDİLİRDİNİZ!

 

Hasta SSK’lı ve işi Eskişehir SSK Hastanesinde çözülemiyorsa Tıp Fakültesine sevk edilmez, Ankara Dışkapı SSK Hastanesine gönderilirdi. Yani yaşadığı şehirde hastalığını teşhis edecek cihaz- laboratuvar, tedavi edecek hekim-hastane üniversitede varken (bu da Osmangazi Üniversitesi’nin o dönem Rektörü Rahmetli Prof. Dr. Esat Erenoğlu hocamızın ve yönetiminin kendi çabasıyla), Ankara’da sürünürdü. Niye? Mevzuat hazretleri öyle emrediyordu da ondan!

 

SENET VERMEDEN HASTAYI YOĞUN BAKIMA YATIRAMAZDINIZ!

 

Yoğun bakımda hastanız yatacaksa senet vermeden yatırmanız zordu. Çünkü birçok ilacı-malzemesi devlet tarafından karşılanmaz, hastane ya kendi alır sizden parasını isterdi ya da size aldırırdı. Borcunuzu ödemeden hastanızı hastaneden çıkaramazdınız, babanız, anneniz, eşiniz, çocuğunuz hastanede rehin kalırdı. Cenazenizi bile morgdan alamazdınız borcunuzu ödemeden. Özel hastaneninse kapısından bile geçemezdiniz.

 

MAKAM VE DERECEYE GÖRE YATAK SINIFINIZ BELİRLENİRDİ

 

Sosyal güvenceye (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı), hatta memurlukta makam ve dereceye göre yatak sınıfları (1. sınıf yatak, 2. sınıf yatak, 3. sınıf yatak), yine sosyal güvenceye göre aynı tahlil, tetkik ya da tedavi için (MR, Tomografi, Ameliyat gibi) farklı fiyat uygulaması sistemsizliğin en güzel örneklerini oluşturmaktaydı.

 

BAĞKUR’LU HASTAYI SSK HASTANESİNDE ACİL AMELİYAT ETTİ, CEZAEVİNDE YATTI

 

Meslek hayatımda yaşadığım en ilginç mevzuatla ilgili anım ise şudur: bir hekim arkadaşın (hayatımda gördüğüm en dürüst, en çalışkan hekimdir kendisi ve hala Eskişehir’de çalışmaktadır.) Bağ-Kurlu hastayı acil nedenle SSK Hastanesinde ameliyat ettiği için Müfettiş raporuyla devleti zarara uğrattığının tespit edilmesi, Savcılığa suç duyurusunda bulunulması ve bu nedenle, yani hekimlik yemini gereği acil hastayı (Allah’ın izniyle) adeta ölümden kurtarması nedeniyle 3 gün cezaevinde yatmasıdır. Bir Cuma günü Savcılık kararıyla direkt cezaevine yani hapishaneye konulmak ve ilk duruşmaya kadar 3 gün ceza evinde yatmak. Niye, mesleğini yaptı, hastaya baktı, hayatını kurtardı diye. Yani, aslında yapmadığımızda hem mesleki, hem vicdani, hem de dini açıdan büyük suç olan şeyler için.

 

EYLÜL AYINDA HİZMETE BAŞLAYACAK

 

Evet, sadece yüzeysel olarak dile getirebildiğim bu konular, bugünü yaşayanlara hayal, efsane gibi geliyor. Bugünleri yaşayanlardan bazıları ise, Sayın Cumhurbaşkanımızın hayalim, sevdam dediği ve şuana dek 6 tanesi hizmete açılmış, 7’nci olarak da Eylül ayında hizmete başlayacak olan, ilimizin gururu Eskişehir Şehir Hastanesi hakkında şehir efsaneleri üretmeye çalışıyorlar. Hatta ülkemiz genelinde şehir hastanelerini karalamak için kitap bile yazmış birileri, kendi yönetimlerinde ve dönemlerinde sağlık sisteminin ve hastanelerin halini unutarak!Bu yazı 5763 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI