Bugun...


Arslan Karadayı

facebook-paylas
Balimez Çarkı Hendesesi
Tarih: 12-06-2020 19:43:00 Güncelleme: 12-06-2020 19:43:00


Sen kalk, düşünmeye niyet et. Kalk da bir zahmet düşünmeye niyet et! Suyun içerisindeki tuz çiftçisinin elinde kova var ki uzaklaşması nazarında bir uzaklaşma ile seyirtti yazıcı. Klavyesinde herkesin eşitti de harf adedi, fikri temelindeki harcın içine serptiği yumurtanın akı midadınca doyumu bir olmuyordu. 


Şehir.


Etrafına çekilen surların taşlarını tek tek sökerek hudut dairesini daha içeriye çektiler. Çektiler. Çektiler. Çekemediler. Surları çektikçe, büyüdü şehir, fark etmediler. Şehir büyüdükçe birkaç cadde üç beş sokak “benim” zannettiler. Surların taşları esasen, üzerindeki yosunlara söz geçiremez oldu, bilmediler. Yosunları, içindeki orman meftunu harabiliğe bir de krallık eklediler. Bu an metal sesleri geldikçe atölyelerden, kılıçlar kalkanlara çakıyor zannetti surların yaptırıcısı. Surlarını korumakla görevli dalkavuklar bir o yana bir bu yana savruldu. Ne yapacaklarını bilemediler. Ülkenin dört tarafından büyü bozmaya gelen büyücülerin secde etmesine ramak kalmıştı. Bunu duyan yolunu kaybetmiş bir eşek de semerini yere çaldı. 


Hurufat.


Böyle işiten, “hafriyat” vehmini neşretti o köşedeki kişi. Zira kesesindeki akçeleri boynundaki tasmaya borçlu idi. Ne yaman saadet! Hurufat’ı terk edip çılgınca hafriyata çevirdi tahta sütunları. Balimezin çarkını hendeseye sevk ettiler.


Kesedar. 


Handaki tüm dükkanların raflarında güzin ehli bir latafet idi hâl. Han dışındaki yağmur ve fırtına habersizce esti. Fırtına sarraftan, sarraf rüzgardan bilgisiz aynı yol kenarında durdular. Bir begonya yaprağı düştü kestane ağacının dalına. Keskin bir zencefil kokusu sardı yamaçları, yamaçtaki sokakları. Hem keskin hem şifa idi. 


Hezârfen.


Ezan. Sindi kızıl duvarlara. Alem’i cihan ayakta idi. Yıkıldı kalanı. Bir ses duyuldu orta yerinde meydanın: “Şu ortadaki büyük olana sorun bakalım. Belki cevap verir, kim devirmiş bunları?”Bu yazı 8887 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI