Bugun...Başarılı müdüre linç kampanyasına öğrenci velileri isyan etti


facebook-paylas
Tarih: 23-12-2019 15:10

Başarılı müdüre linç kampanyasına öğrenci velileri isyan etti

Hızırbey İmam Hatip Ortaokulu öğrenci velileri, Okul Müdürü Ali Rıza Çelik'in bir kumpasla görevden alınmaya çalışıldığını belirterek destek açıklamasında bulundular. Okul önünde veliler adına Hızırbey İmam Hatip Ortaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Ahmedi Remzi Şen bir açıklamada bulundu. 

 

Okulla ve müdür Ali Rıza Çelik'in yaptığı başarılı çalışmalarla ilgili olarak ayrıntılı bir açıkalma yapan Ahmedi Remzi Şen şunları söyledi:

 

"DEVAVANTAJLI BİR LOKASYONA RAĞMEN VELİ VE ÖĞRENCİLER MUTLU"

 

"2013/2014 Eğitim Öğretim yılında Sarar Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi bünyesinde eğitim vermeye başlayan Hızırbey İmam Hatip Ortaokulu, 2014 yılında Deliklitaş Mahallesindeki binaya taşınmış, 2015 yılında ESOGÜ Yabancı Diller binasında eğitim öğretime devam etmiş ve 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasından başlamak üzere hali hazırda 71 Evler Mahallesindeki binada eğitim öğretime devam etmektedir. 250 öğrenci ile başlayan eğitim öğretim süreci şu anda yaklaşık 1200 öğrenciye ulaşmış olup öğrencilerin tamamı Eskişehir’in değişik mahallelerinden servisle okula gelmektedir. Bu yönüyle lokasyon olarak dezavantajlı bir bölgede bulunmasına rağmen veli ve öğrencilerin teveccühünü kazanmış bir okul halindedir. 7 yıllık bir eğitim öğretim geçmişi bulunan okulumuzun müdürlük görevini son 5 yıldan beri Ali Rıza ÇELİK yürütmektedir. Kendisinin idarecilik yaptığı bu dönem içinde ben de son 2 yıldır Okul Aile Birliği Başkanlığı görevini icra etmekteyim. 

 

"OKUL BİRÇOK YÖNDEN BAŞARILARI İLE DİKKAT ÇEKİYOR"

 

Görev süresi içerisinde üç farklı binada Eğitim Öğretim faaliyetlerine devam etmesine rağmen, kaliteden ve konulan hedeflerden hiç ödün verilmemiş ve kendisi sadece Eskişehir’de değil Türkiye çapında örnek birçok başarılı projenin gerçekleşmesine öncülük etmiştir. Yapılan çalışmalarda hedefler Türkiye derecesi olarak konulup çocuklarımıza bu başarının sağlanabileceği gösterilerek hayatlarının ilerleyen zamanlarında kendilerinde bu cesareti bulmalarını sağlamak amaçlanmıştır. Bu çalışmalara birkaç örnek vermek gerekirse;


*2014-2015 Eğitim Öğretim yılında Türkiye’de akademik anlamda ilk kez yaz kursunun açılması ve yaklaşık 5 yıldır aynı düzenle devam etmesi


*Türkiye’de en çok yetim sahiplenen ortaokul olması (53 yetim)


*Türkiye’de İngilizce münazara yapan ilk ortaokul olması


*Türkiye’de kendi imkânlarıyla son 4 yıldır her sene, en çok sayıda öğrenciyi ve görevli öğretmenleri sömestr tatilinde Umre ’ye göndermesi (12 öğrenci ve 3 görevli öğretmen)


*2018 yılında Kızılay’ın kan bağışı etkinliğinde Türkiye rekorunun okulumuz tarafından kırılması 


*İstanbul’da bulunan yabancı dil hazırlıklı Proje Anadolu İmam Hatip Liselerine Anadolu’dan en fazla öğrenci gönderen okul olması


*Kendi imkânlarıyla Eskişehir’de en büyük mescidin yapılması (450 m²)

Ulusal anlamda yapılan bu çalışmaların yanı sıra okulda öğrencilerin kendilerini geliştirebilmeleri ve geleceğe onları hazırlamak adına,
Eğitim Öğretim alanında; okulun kendi olanaklarıyla hazırladığı deneme sınavları ile kazanımlar ölçülmekte, yıl boyunca aktif olarak yapılan rehberlik faaliyetleri ve öğrenci koçluğu ile öğrenciler doğru yönlendirilmektedir. AISEC projesi kapsamında öğrencilerimizin İngilizce ve Arapça dillerinde kendileri geliştirmeleri ve daha çok pratik yapmaları için farklı ülkelerden yabancı uyruklu konukların eğitime katkısı sağlanmakta ve buradan alınan dönütler neticesinde yine sadece okulumuzda bulunan dil sokağında çocuklarımızın kendi hazırladıkları diyaloglar ile video çekimleri yapmaları sağlanarak bunların değerlendirilmesi yapılmaktadır. Akademik başarı anlamında Eskişehir’de ön sıralarda yer alan okulumuz, her yıl ilimiz ve ülkemiz genelinde en başarılı nitelikli Fen Liseleri, Anadolu İmam Hatip Liseleri ve Anadolu Liseleri türündeki bir üst eğitim kurumlarına birçok öğrenci göndermektedir.
Milli Manevi değerler anlamında; Nesilden nesile aktarılacak değerlerin devamlılığını sağlamak adına her yıl düzenli olarak aşure etkinliği düzenlenmesi, kandil günlerinde programlar yapılarak bütün öğrencilere kandil simidi dağıtılması, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale ruhunu çocuklarımızın hissetmeleri adına 18 Mart günü bayat ekmek ve üzüm hoşafı ikramı yapılıyor (o gün kantin açılmıyor ve öğle yemeği çıkmıyor). Ülkemizin kıymetini bilmek ve tarihi değerlere sahip çıkmak için belirli bir program dahilinde sınıf bazlı düzenli olarak TBMM, Özel Harekat Daire Başkanlığı, Ömer Halisdemir’in kabrinin ziyareti, Bursa ve İznik gezileri düzenlenmektedir.


Bilimsel anlamda; okul müdürümüzün öncülüğünde velilerimizin desteğiyle ortaokullar bazında en kapsamlı Robotik Kodlama sınıfı açılarak çocuklarımızın, geleceğin yazılım mühendisleri olmaları yönünde ciddi bir adım atılmıştır. Ayrıca Fen ve Teknoloji laboratuvarı dizayn edilerek öğrencilerin aktif olarak kullanımı sağlanmaktadır.


Mesleki anlamda;  Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’nün düzenlediği Kur’an-ı Kerim’i güzel okuma, Hafızlık, Ezan okuma gibi alanlarda yapılan yarışmalarda her yıl il ve Türkiye dereceleri; Arapça yarışmalarında yine aynı şekilde il ve Türkiye dereceleri öğrencilerimizce alınmıştır. 


Yine 5. Sınıflarda Kur’an-ı Kerim dersinde çocukların okuma seviyelerine göre kur sınıfları oluşturulmuş ve öğrencilerin ilerlemelerine göre Kur’an-ı Kerim derslerinde sınıf değişimleri aylık olarak yapılmaktadır.


Çocukların namaz bilinci kazanması, namazı daha iyi anlaması ve hissetmesi adına “Namaz Sure ve Dualarının  Meal ve Tefsiri” adlı yarışma okulumuzda her yıl düzenli olarak uygulanmaktadır.


Sportif faaliyetler anlamında; okulumuzda okçuluk, erkek futbol takımı, masa tenisi takımı, kız voleybol takımı, halk oyunları ekibi ve kız öğrencilerimize yönelik judo çalışmaları yapılmaktadır.


Sanatsal anlamda; resim atölyelerinin aktif olarak kullanılarak ebru ve hat çalışmaları yapılmakta belirli dönemlerde resim sergileri düzenlenmektedir. Müzik sınıfı oluşturularak burada her öğrenciye en az bir enstrüman düşecek şekilde çalışmaların yapılması, ritim – gitar – ney – piyano gibi alanlarda birebir öğrencilere eğitim verilmesi, öğrencilerin hitabet yeteneğinin geliştirilmesi için münazara, tiyatro, drama gibi çalışmaların okulumuza özel restorasyon çalışması yapılarak dizayn edilen 250 kişilik konferans salonunun aktif olarak kullanılması bu alanda yapılan çalışmalara örnek verilebilir.


"YETİM VE GARİBAN DOSTU BİR OKUL"

 

Okulda 100’e yakın yetim ve ihtiyaç sahibi öğrencinin yemek ve servis ücretleri karşılanmakta ve bu öğrencilere yıl içerisinde çeşitli maddi yardımlarda bulunulmaktadır. 


Hâlihazırda okulumuzda Çocuk Evleri Sitesi Müdürlüğü’nden de 9 tane öğrenci eğitim görmektedir. Bu çocuklarımızla ayrı ayrı yaptığımız görüşmelerde bulundukları ortamdan memnuniyetlerinin üst düzeyde olduğunu gördük. Öğrencilerin faydasına olan bu ve benzeri birçok çalışmanın altında imzası olan okul müdürümüz Ali Rıza ÇELİK, her anlamda diğer okul müdürlerine de bu çalışmalarıyla örnek olmaktadır.  


04/11/2019 tarihinde okul müdürü ve idareciler sabah saatlerinde okul servislerini kontrol etmek amacıyla okul bahçesinde dolaştığı esnada 8. Sınıf öğrenci velilerinin görüşme talepleri üzerine okul müdürümüz sonraki gün okulda gerçekleşecek olan programın hazırlıklarını tamamlamak ve görüşmenin uzayarak zaman kaybı oluşturmasını engellemek için en yakında bulunan güvenlik kulübesinde veli görüşmesini gerçekleştirirken, veli görüşmesi esnasında veliler arasında yaşanan üzücü olaya müdür beyin kesinlikle müdahil olmadığı ve olayın büyümesini engellemek için azami gayret gösterdiği kamera kayıtlarından da anlaşılmaktadır. 


Her düzeyde ve yetenekte öğrencinin hareket alanının oluşmasını sağlamak için çalışmalar yapan ve bütün çocukları kendi iç dünyalarındaki yetenekleriyle kabul eden bir eğitim anlayışı benimseyen okul müdürümüz ve ekibi için başlatılan bu linç ve karalama kampanyasını kabul etmiyoruz. Böyle bir eğitim anlayışını benimseyen ve bu felsefenin oluşması için başrolde olan okul müdürümüze yapılan bu haksızlığın, aslında bu eğitim anlayışı içerisinde bir bütün olarak hareket eden paydaşlara (personel, veli, öğrenci) karşı yapılmış bir haksızlık olduğunu ve kurulan sistemi bozmak adına yapılan bir çalışma olduğunu düşünüyoruz. En kısa zamanda bu tutumdan vazgeçilmesini talep ediyoruz.


Kamuoyuna saygıyla duyurulur."Etiketler :
Okuyucu / 23-12-2019 22:34:00

Keyfiyet bürokrasisi bitsin artık bu ülkede, Birileri istiyor diye başarılı bir müdürü görevden almak hiç bir görev ve idare ahlakına yakışmaz. Bunun adı VESAYET Başarının takdir ve taltif edilmesi gereken yerde bir hiç uğruna silinmesi bu toplumu ileriye taşımayacağı gibi geleceği de karartır.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ASAYİŞ Haberleri

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Nasılsınız?


YUKARI YUKARI