Bugun...


SEZAİ ŞEN

facebook-paylas
Özel araçlarda sigara yasağı mı? Bir dakika lütfen!
Tarih: 26-09-2019 08:50:00 Güncelleme: 26-09-2019 08:56:00


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi konuşmalara imza attığı ABD-New York seferine çıkmadan önce Atatürk Havalimanında bir basın toplantısı düzenlemiş ve bir gazetecinin sigara yasağı ile ilgili olarak iktidarları döneminde yaptıkları düzenlemeleri ve hassasiyetlerini hatırlatması üzerine şunları söylemişti:

 

"KULÜBÜN TAVANI SİGARA DUMANINDAN ADETA KIZARIRDI!"

 

"Aracı kullanan sigara içiyor bazen ben de işaret ediyorum ayıptır diyorum. Yazılı kayda girmek suretiyle şoför de içemeyecek arkada oturanlar da sigara içemeyecek. Şimdi bunun üzerindeyiz.

 

Gençlik yıllarımda top oynadığım yıllar kulübümüzün tavanı sigara dumanından adeta kızarırdı. Böyle sigara içerlerdi. Kim bunlar sporcular. Kim bunlar, üyeler vesaire. Bir yandan oyun oynayıp bir yandan sigara dumanı tavan rengini değiştirir. Biz de geçer arka tarafta bilardo oynardık. Bakıyorsunuz batı ülkelerin bir kısmı dışarıda bile sigarayı yasakladı. Biz insanımızın sağlığını ön plana çıkartmayacak mıyız? Kapalı mekanlarda asla, dışarıda bile belli yerlerde balkonlarda da hassasiyetlerimiz var. Para cezası vesaire ne gerekiyorsa bunlar olacak.

 

"NARGİLE SİGARADAN DA DAHA ZARARLI"

 

Ben hala paket toplamaya devam ediyorum. Bazılarında sigara ön cepte duruyor hemen çekip alıyorum. Bir de elektronik sigara hikayesi var. Sanki neymiş dudak alışkanlığı var ya ondan dolayı yoksa zararı yok. Hepsi hikaye… Gümrükte bazı sıkıntılar var maalesef sayın bakanım da bunu duysun. İçişleri ve Gümrük Muhafaza çok daha yoğun bir savaşa girip ülkemize girişini yasaklamak ve onlara da ciddi vergiler koymak durumuyla işi çözeceğiz. Nargileyle mücadele ve nargile konusunda da aynı mücadelemizi sürdüreceğiz. Nargile sigaradan az zararlıdır diyenler saflığa yatıyor. Tam aksine nargile sigaradan daha zararlıdır."

 

Erdoğan aynı konuşmasında cami cemaatinden kendisinin sigara konusundaki hassasiyetini bilenlerin sigara paketlerini camiye girerken dışarıda bıraktıklarını da anlattı. Erdoğan medyadan da bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Biz de bu çağrısına uyarak yardımcı olmak maksadıyla bu yazıyı kaleme aldık...

 

REFAHYOL HÜKÜMETİ ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLERDE İÇMEYİ YASAKLAMIŞTI

 

Bir zamanlar şehirler arası yolcu otobüslerinde seyahat ederken en arkadan baktığınızda ön tarafı göremezdiniz. O kadar yoğun sigara içilirdi. Kapalı mekan olmasına rağmen o tiryakilerden biri de sigara içmemeyi, bir süre bunun için sabretmeyi akıl ve niyet edemezdi!

 

Refah Yol Hükümeti zamanında şehirler arası yolcu otobüslerinde sigara içilmesi yasaklandı. Sağlık alanında ülkedeki en önemli adımlardan birisi olarak gördüğümüz bir uygulama idi. Sıkı uygulandı ve bugüne kadar sigara yasağının en güzel uygulandığı alanlar şehirler arası otobüsler oldu!

 

KAPALI MEKANLARDA 10 YILDIR, SÜRÜCÜ KOLTUKLARINDA 6 YILDIR YASAK

 

Sigara ile mücadele konusunda çok daha geniş kapsamlı bir adım da AK Parti iktidarı döneminde geldi. Kapalı mekanlarda sigara içilmesi 19 Temmuz 2009 tarihi itibariyle yasaklandı. İlgili kanun 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. İşletmelerin kendilerini ilgili sürece hazırlaması için 14 aylık bir süre tanındı. Yasak tarihi gelince de uygulama başladı. Ne var ki bu defa yasağa uyulması, dolayısı kısıtlamadan elde edilen faydaya ulaşılması konusunda arzu edilen başarı yakalanamadı. 

 

2013'te de 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun’da yapılan değişiklikle hususi araçların sürücü koltuklarında da sigara içilmesine yasak getirildi. Ancak aylarca hiçbir denetim yapılmadı...

 

BİRÇOK İNSAN EN ÇOK SEVDİKLERİ İÇİN BİLE SİGARADAN VAZGEÇMİYOR

 

Sigara ile tüm medeni ülkeler büyük bir mücadele içindeler. Bizde birçok insan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki hassasiyetini biliyor. Kendileri de Erdoğan'ı çok sevseler de daha çok sevdikleri sigaradan Erdoğan için dahi vazgeçmiyorlar. Zaten vazgeçseler kendi sağlıkları, kendi çocukları, kendi aileleri için vazgeçerler!

 

Sigara öyle basit, sıradan bir alışkanlık değil. Son yıllarda sigarayı bırakanların önemli bir bölümü nargileye başladı. O da en az sigara kadar tehlikeli. Yalnız nargilenin sigaradan farklı tek bir yanı var; genel itibariyle nargile içmek için belli başlı mekanlara gitmek zorundasınız, birçok kişi kendi evinde nargile içmiyor, sigarayı tercih ediyor.

 

TÜTÜN TÜKETİMİNİN TEK FAYDASI...

 

Sigara tüketimi nedeniyle Türkiye'de yılda 110 bin-130 bin insan ömrü tükeniyor. Sigara ve bağlı nedenleri ile bu kadar canın gitmesi yetmiyormuş gibi bir de onlarca milyar lirayı bulan harcama yapılıyor. Tütün ürünlerinin tamamı için harcanan para da hesaba katılınca fatura daha da kabarıyor. 

 

Tütün ürünleri tüketiminin bugüne kadar tek bir faydası tespit edilebildi: Satışlarından devlet muazzam vergi geliri elde ediyor. Ortaya çıkan rakamlara baktığınızda "Tütün ürünleri tüketenler devleti ayakta tutmak için adeta ölüyorlar!" diye espri yapmak bile olası!

 

İşin şakası bir yana başta sigara ve nargile olmak üzere tütün ürünlerinin toplum üzerinde çok önemli zararları bulunuyor. Bu yüzden de her medeni ülke tütün ürünlerinin kullanımını ciddi biçimde engellemek için büyük uğraş veriyor. 3,5 yıl kadar yaşadığımız ve bir hayli sert ve sıkı uygulandığına şahit olduğumuz Kanada'dan bazı örnek vermek yerinde olacaktır:

 

KANADA'DA SİGARA TÜKETİMİ YÜZDE 54-55'LERDEN YÜZDE 15'LERE DÜŞÜRÜLDÜ

 

Kanada'da kapalı mekanlarda sigara yasağı getirilmeden önce iş yeri sahipleri müşteri kaybedecekleri düşüncesi ile çok sert tepki gösterdiler. Ancak yasak ciddi bir şekilde uygulamaya geçildikten 6 ay sonra iş yeri sahipleri beklentilerinin tersine müşterilerinin ve kazançlarının arttığını gördüklerini söylemeye başladılar. Kanada'da kapalı mekanlarda hiçbir şartta sigara içemezsiniz. Kanuna karşı gelindiği gerekçesi ile işveren tazminatsız olarak çalışanını işten atabiliyor. Kapalı mekanlarda sigara içinlere de yüklü cezalar veriliyor.

 

 Ancak Kanada gibi ülkelerde devlet sigara içilmesini yasaklayınca insanların çok büyük bölümü kendi arzu ve istekleri ile kapalı mekanda sigara içmiyorlar. Kanada'da bir kapalı mekana bitişik bir 'gaz odası' yapıldı, sigara içmek isteyen ana işletmenin kapısından çıkıp oraya gidiyor, sigarasını içeride içtikten sonra çıkıyor, tekrar ana kapıdan giriş yapıyor. Uygulama genel itibariyle böyleydi. Halen böyle mi bilmiyoruz. Ancak Kanada'nın sigara ile mücadele elde ettiği başarıyı kıskanmamak elde değil. Tablo aşağıda. Bir zamanlar 16 yaş üstündeki insanların yüzde 54-55 kadarının sigara kullandığı Kanada'da günümüze gelindiğinde tütün ürünleri tüketiminin kadınlarda yüzde 10'a, erkeklerde yüzde 20'ye kadar düşürüldüğünü görüyoruz.

 

 

Peki Türkiye'de kapalı mekanlarda 19 Temmuz 2009 tarihinde beri yürürlükte olan sigara yasağında başarı elde edilebildi mi? Kesinlikle ve ne yazık ki hayır!

 

KAHVEHANELER ÇOK SIKI UYUYOR, KAFELER HİÇ UYMUYOR!

 

O tarihden bu yana yürürlükte olan sigara yasağına en fazla ve en dirayetli şekilde uyanlar kahvehaneler oldu. Daha önce maç izlemeye gittiğimiz kahvehanede dumandan televizyonun ekranını göremezken şimdi kahvehanelerin hemen tamamında hiçbir şekilde sigara içilmiyor. Bu yüzden kahvehane esnafını tebrik ediyoruz. Ancak kafelerde sigara yasağına hiçbir şekilde uyulmuyor. Evet havalandırma sistemleri kuranlar ve zararı azaltmaya çalışanlar var. Ancak bu şekilde tütün ürünleri yasağının uygulanmadığını, yasaklama amacındaki faydanın elde edilmediğini hemen her gün hepimiz görüyoruz!

 

Sigara kullanmıyoruz ve sigaranın kapalı mekanlarda içilmemesini ve mümkünse hiç içilmemesini arzu ediyoruz. Ancak örneğin özel araçlarda sigara içilmesinin yasaklanmasına bir noktada itiraz ediyoruz. O noktada şurası:

 

HELE KAPALI MEKANLARDA UYGULAMAYI BİR BAŞARALIM DA...

 

Ne yazık ki 19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe giren kapalı mekanlarda sigara içme yasağını devlet ciddiyeti içinde uygulayamıyoruz. Tütün ürünlerini satarak iş yerinde daha çok gelir elde edeceğine inanan esnaf, özellikle kafelerde bu yasağa uymuyor, neredeyse her gün ve her an yasak deliniyor. Onu bunu bırakın devletin valisi, kaymakamı kendi makamında sigara içiyor!

 

Dahası sigara denetimleri, önceden haber verilerek yapılıyor. Eğer önceden haber verilmeden yapılıyorsa ve bir esnaf yakalanmışsa ceza almamak için araya hatırlı kişiler sokulmaya çalışılıyor. 

 

KAPALI MEKANLARDA BAŞARILI OLUNURSA ÖZEL ARAÇLARDA DA ZATEN İÇMEZLER

 

Bize kalsa hiçbir insan sigara içmese ve daha sağlıklı, daha uzun yaşasa, mükemmel olur. Bu bizi daha mutlu eder. Daha temiz bir çevreye de sahip oluruz ayrıca. Özel araçlarda sigara içilmesi Batılı ülkelerde de yasaklanmaya başladı.Örneğin Kanada'da bazı eyaletlerde 16, bazılarında 18 yaş altında kimse varsa araçta, orada sigara içilmesi yasak. ABD ve AB ülkeleri de çok sert kanunlar çıkardılar ve ciddi bir şekilde de uyguluyorlar, uygulayacaklar.

 

Türkiye'de özel araçlarda sigara yasağını hayata geçirmeden önce biz kapalı mekanlarda sigara yasağını tam olarak bir uygulayalım, onu bir oturtalım. Zaten bu yasağı iyi uygular ve oturtabilirsek, sigarayı bırakan, tütün ürünlerini kullanmaktan vazgeçen insan sayısı artacağı için özel araçlarda kullanımı da azalacaktır. Ya da sürücüler belli bir süre tütün ürünü kullanmamaya alışacaklardır. 

 

DEVLET KISITLAMA GETİRMESE İNSANLAR KENDİ İRADELERİ İLE BIRAKMIYOR!

 

Tüm dünyadaki insan davranışlarına bakıldığında sigara tüketiminin azaltılmasının ancak devletin çıkardığı kanunlar ve sıkı uygulamalarla gerçekleşebildiği, insanların kolay kolay vazgeçmedikleri görülüyor. Bu yüzden Türkiye'de de sigara yasağı yaygınlaşmalı. Ancak önce mevcut uygulamaların ciddiyetle yürütülmesi sağlanmalı. Zira özel araçlarda sigara denetimi kapalı mekanlara nazaran hayli zor da!

 

Keşke devletin bir şey yapmasına gerek kalmasaydı; insanlar tüm zararlı maddeleri kendilerine kendi gönül rızaları ile yasak etselerdi ve ortalama 9 yıl daha fazla yaşasalardı!

 

Bizim bu konudaki yaklaşımımız budur. 

 

Allah tüm tiryakilere sigaraya karşı Recep Tayyip Erdoğan ve Sezai Şen tavrı takınabilmeyi nasip etsin. Amin!Bu yazı 7374 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Sivasspor 18 12 2 4 37 17 40 +20
2 Fenerbahçe 19 11 4 4 38 21 37 +17
3 İstanbul Başakşehir 19 10 3 6 36 20 36 +16
4 Trabzonspor 18 10 3 5 41 19 35 +22
5 Alanyaspor 19 10 4 5 38 18 35 +20
6 Galatasaray 19 9 4 6 28 16 33 +12
7 Beşiktaş 19 9 7 3 29 26 30 +3
8 Göztepe 19 8 6 5 24 21 29 +3
9 Yeni Malatyaspor 18 6 6 6 33 26 24 +7
10 Gaziantep FK 19 6 7 6 26 31 24 -5
11 Çaykur Rizespor 18 7 9 2 19 27 23 -8
12 Denizlispor 19 6 9 4 20 28 22 -8
13 Gençlerbirliği 19 5 8 6 29 34 21 -5
14 Konyaspor 19 4 9 6 16 27 18 -11
15 Antalyaspor 19 4 10 5 18 36 17 -18
16 Kasımpaşa 19 4 12 3 27 42 15 -15
17 MKE Ankaragücü 19 2 10 7 16 36 13 -20
18 Kayserispor 19 2 12 5 18 48 11 -30
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 19 12 3 4 28 15 40 +13
2 BB Erzurumspor 19 10 5 4 22 15 34 +7
3 Bursaspor 19 11 5 3 28 23 33 +5
4 Keçiörengücü 19 7 4 8 15 11 29 +4
5 Menemenspor 19 8 7 4 21 23 28 -2
6 Akhisarspor 19 7 5 7 21 18 28 +3
7 Adana Demirspor 19 7 5 7 31 20 28 +11
8 Ümraniyespor 19 8 7 4 30 28 28 +2
9 Altay 19 7 6 6 23 20 27 +3
10 Giresunspor 19 7 6 6 22 24 27 -2
11 Balıkesirspor 19 6 7 6 18 20 24 -2
12 Fatih Karagümrük 18 6 7 5 21 23 23 -2
13 İstanbulspor 19 4 7 8 27 28 20 -1
14 Altınordu 18 4 7 7 17 22 19 -5
15 Osmanlıspor FK 19 5 9 5 20 26 17 -6
16 Adanaspor 19 2 9 8 18 28 14 -10
17 Boluspor 19 2 9 8 16 27 14 -11
18 Eskişehirspor 19 5 10 4 24 31 10 -7
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 20 15 1 4 46 7 49 +39
2 Manisa FK 20 14 1 5 53 18 47 +35
3 Sancaktepe Bld 20 11 5 4 33 17 37 +16
4 Hekimoğlu Trabzon 20 11 6 3 34 30 36 +4
5 Çorum FK 20 11 8 1 30 25 34 +5
6 İnegölspor 20 9 7 4 32 21 31 +11
7 Afjet Afyonspor 20 9 7 4 31 22 31 +9
8 Sarıyer 20 8 6 6 25 22 30 +3
9 Zonguldak Kömürspor 20 7 6 7 25 24 28 +1
10 Tarsus İdman Yurdu 20 9 10 1 29 29 28 0
11 Pendikspor 20 7 8 5 24 25 26 -1
12 Hacettepe Spor 20 8 10 2 26 36 26 -10
13 Kırklarelispor 20 5 7 8 16 25 23 -9
14 1922 Konyaspor 20 6 11 3 24 32 21 -8
15 Amed Sportif 20 5 9 6 15 31 21 -16
16 Başkent Akademi FK 20 5 12 3 24 30 18 -6
17 Gümüşhanespor 20 5 12 3 22 34 18 -12
18 Şanlıurfaspor 20 0 19 1 5 66 14 -61
Takım O G M B A Y P AV
1 68 Aksaray Belediyespor 20 11 3 6 33 15 39 +18
2 Artvin Hopaspor 20 10 2 8 32 13 38 +19
3 Serik Belediyespor 20 11 4 5 35 21 38 +14
4 24Erzincanspor 20 10 3 7 26 14 37 +12
5 Buca FK 20 9 6 5 26 25 32 +1
6 Çatalcaspor 20 7 3 10 30 20 31 +10
7 Karaköprü Belediyespor 20 7 5 8 17 15 29 +2
8 Sultanbeyli Bld. 20 7 6 7 24 19 28 +5
9 Düzcespor 20 7 6 7 16 16 28 0
10 Silivrispor 20 6 6 8 25 23 26 +2
11 Yeni Orduspor 20 4 3 13 14 13 25 +1
12 Erzin Spor Kulübü 20 5 6 9 23 22 24 +1
13 Çankaya FK 20 6 8 6 21 25 24 -4
14 Kızılcabölükspor 20 5 7 8 27 27 23 0
15 Şile Yıldızspor 20 5 8 7 14 17 22 -3
16 Yomraspor 20 4 8 8 20 26 20 -6
17 Tokatspor 20 1 16 3 12 42 6 -30
18 Manisaspor 20 1 16 3 14 56 0 -42
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/01/2020 Sivasspor vs Çaykur Rizespor
 31/01/2020 İstanbul Başakşehir vs Gençlerbirliği
 01/02/2020 Antalyaspor vs Konyaspor
 01/02/2020 Çaykur Rizespor vs Beşiktaş
 01/02/2020 Trabzonspor vs Fenerbahçe
 02/02/2020 MKE Ankaragücü vs Kasımpaşa
 02/02/2020 Alanyaspor vs Yeni Malatyaspor
 02/02/2020 Gaziantep FK vs Sivasspor
 02/02/2020 Galatasaray vs Kayserispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 27/01/2020 Fatih Karagümrük vs Altınordu
 31/01/2020 Adanaspor vs Osmanlıspor FK
 01/02/2020 Keçiörengücü vs Adana Demirspor
 01/02/2020 Boluspor vs BB Erzurumspor
 01/02/2020 Menemenspor vs Fatih Karagümrük
 02/02/2020 Hatayspor vs Giresunspor
 02/02/2020 Altınordu vs Akhisarspor
 02/02/2020 Balıkesirspor vs Altay
 02/02/2020 Bursaspor vs Eskişehirspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/02/2020 Ankara Demirspor vs Uşak Spor
 01/02/2020 Eyüpspor vs Kardemir Karabükspor
 02/02/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Bandırmaspor
 02/02/2020 Elazığspor vs Kırşehir Belediyespor
 02/02/2020 Sivas Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 02/02/2020 Van Spor vs Bodrumspor
 02/02/2020 Etimesgut Belediyespor vs Kahramanmaraşspor
 02/02/2020 Kastamonuspor vs Niğde Anadolu FK
 02/02/2020 Sakaryaspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 01/02/2020 Buca FK vs 24Erzincanspor
 01/02/2020 Çankaya FK vs Şile Yıldızspor
 01/02/2020 Silivrispor vs 68 Aksaray Belediyespor
 02/02/2020 Karaköprü Belediyespor vs Manisaspor
 02/02/2020 52 Orduspor FK vs Yomraspor
 02/02/2020 Düzcespor vs Erzin Spor
 02/02/2020 Serik Belediyespor vs Çatalcaspor
 02/02/2020 Sultanbeyli Bld. vs Kızılcabölükspor
 02/02/2020 Tokatspor vs Artvin Hopaspor

Halil Ünal yönetiminin açıkladığı borç miktarı (158 milyon 549 bin lira) inandırıcı geldi mi


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI