Bugun...


SEZAİ ŞEN

facebook-paylas
Özel araçlarda sigara yasağı mı? Bir dakika lütfen!
Tarih: 26-09-2019 08:50:00 Güncelleme: 26-09-2019 08:56:00


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tarihi konuşmalara imza attığı ABD-New York seferine çıkmadan önce Atatürk Havalimanında bir basın toplantısı düzenlemiş ve bir gazetecinin sigara yasağı ile ilgili olarak iktidarları döneminde yaptıkları düzenlemeleri ve hassasiyetlerini hatırlatması üzerine şunları söylemişti:

 

"KULÜBÜN TAVANI SİGARA DUMANINDAN ADETA KIZARIRDI!"

 

"Aracı kullanan sigara içiyor bazen ben de işaret ediyorum ayıptır diyorum. Yazılı kayda girmek suretiyle şoför de içemeyecek arkada oturanlar da sigara içemeyecek. Şimdi bunun üzerindeyiz.

 

Gençlik yıllarımda top oynadığım yıllar kulübümüzün tavanı sigara dumanından adeta kızarırdı. Böyle sigara içerlerdi. Kim bunlar sporcular. Kim bunlar, üyeler vesaire. Bir yandan oyun oynayıp bir yandan sigara dumanı tavan rengini değiştirir. Biz de geçer arka tarafta bilardo oynardık. Bakıyorsunuz batı ülkelerin bir kısmı dışarıda bile sigarayı yasakladı. Biz insanımızın sağlığını ön plana çıkartmayacak mıyız? Kapalı mekanlarda asla, dışarıda bile belli yerlerde balkonlarda da hassasiyetlerimiz var. Para cezası vesaire ne gerekiyorsa bunlar olacak.

 

"NARGİLE SİGARADAN DA DAHA ZARARLI"

 

Ben hala paket toplamaya devam ediyorum. Bazılarında sigara ön cepte duruyor hemen çekip alıyorum. Bir de elektronik sigara hikayesi var. Sanki neymiş dudak alışkanlığı var ya ondan dolayı yoksa zararı yok. Hepsi hikaye… Gümrükte bazı sıkıntılar var maalesef sayın bakanım da bunu duysun. İçişleri ve Gümrük Muhafaza çok daha yoğun bir savaşa girip ülkemize girişini yasaklamak ve onlara da ciddi vergiler koymak durumuyla işi çözeceğiz. Nargileyle mücadele ve nargile konusunda da aynı mücadelemizi sürdüreceğiz. Nargile sigaradan az zararlıdır diyenler saflığa yatıyor. Tam aksine nargile sigaradan daha zararlıdır."

 

Erdoğan aynı konuşmasında cami cemaatinden kendisinin sigara konusundaki hassasiyetini bilenlerin sigara paketlerini camiye girerken dışarıda bıraktıklarını da anlattı. Erdoğan medyadan da bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istedi. Biz de bu çağrısına uyarak yardımcı olmak maksadıyla bu yazıyı kaleme aldık...

 

REFAHYOL HÜKÜMETİ ŞEHİRLERARASI OTOBÜSLERDE İÇMEYİ YASAKLAMIŞTI

 

Bir zamanlar şehirler arası yolcu otobüslerinde seyahat ederken en arkadan baktığınızda ön tarafı göremezdiniz. O kadar yoğun sigara içilirdi. Kapalı mekan olmasına rağmen o tiryakilerden biri de sigara içmemeyi, bir süre bunun için sabretmeyi akıl ve niyet edemezdi!

 

Refah Yol Hükümeti zamanında şehirler arası yolcu otobüslerinde sigara içilmesi yasaklandı. Sağlık alanında ülkedeki en önemli adımlardan birisi olarak gördüğümüz bir uygulama idi. Sıkı uygulandı ve bugüne kadar sigara yasağının en güzel uygulandığı alanlar şehirler arası otobüsler oldu!

 

KAPALI MEKANLARDA 10 YILDIR, SÜRÜCÜ KOLTUKLARINDA 6 YILDIR YASAK

 

Sigara ile mücadele konusunda çok daha geniş kapsamlı bir adım da AK Parti iktidarı döneminde geldi. Kapalı mekanlarda sigara içilmesi 19 Temmuz 2009 tarihi itibariyle yasaklandı. İlgili kanun 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe girdi. İşletmelerin kendilerini ilgili sürece hazırlaması için 14 aylık bir süre tanındı. Yasak tarihi gelince de uygulama başladı. Ne var ki bu defa yasağa uyulması, dolayısı kısıtlamadan elde edilen faydaya ulaşılması konusunda arzu edilen başarı yakalanamadı. 

 

2013'te de 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun’da yapılan değişiklikle hususi araçların sürücü koltuklarında da sigara içilmesine yasak getirildi. Ancak aylarca hiçbir denetim yapılmadı...

 

BİRÇOK İNSAN EN ÇOK SEVDİKLERİ İÇİN BİLE SİGARADAN VAZGEÇMİYOR

 

Sigara ile tüm medeni ülkeler büyük bir mücadele içindeler. Bizde birçok insan Recep Tayyip Erdoğan'ın bu konudaki hassasiyetini biliyor. Kendileri de Erdoğan'ı çok sevseler de daha çok sevdikleri sigaradan Erdoğan için dahi vazgeçmiyorlar. Zaten vazgeçseler kendi sağlıkları, kendi çocukları, kendi aileleri için vazgeçerler!

 

Sigara öyle basit, sıradan bir alışkanlık değil. Son yıllarda sigarayı bırakanların önemli bir bölümü nargileye başladı. O da en az sigara kadar tehlikeli. Yalnız nargilenin sigaradan farklı tek bir yanı var; genel itibariyle nargile içmek için belli başlı mekanlara gitmek zorundasınız, birçok kişi kendi evinde nargile içmiyor, sigarayı tercih ediyor.

 

TÜTÜN TÜKETİMİNİN TEK FAYDASI...

 

Sigara tüketimi nedeniyle Türkiye'de yılda 110 bin-130 bin insan ömrü tükeniyor. Sigara ve bağlı nedenleri ile bu kadar canın gitmesi yetmiyormuş gibi bir de onlarca milyar lirayı bulan harcama yapılıyor. Tütün ürünlerinin tamamı için harcanan para da hesaba katılınca fatura daha da kabarıyor. 

 

Tütün ürünleri tüketiminin bugüne kadar tek bir faydası tespit edilebildi: Satışlarından devlet muazzam vergi geliri elde ediyor. Ortaya çıkan rakamlara baktığınızda "Tütün ürünleri tüketenler devleti ayakta tutmak için adeta ölüyorlar!" diye espri yapmak bile olası!

 

İşin şakası bir yana başta sigara ve nargile olmak üzere tütün ürünlerinin toplum üzerinde çok önemli zararları bulunuyor. Bu yüzden de her medeni ülke tütün ürünlerinin kullanımını ciddi biçimde engellemek için büyük uğraş veriyor. 3,5 yıl kadar yaşadığımız ve bir hayli sert ve sıkı uygulandığına şahit olduğumuz Kanada'dan bazı örnek vermek yerinde olacaktır:

 

KANADA'DA SİGARA TÜKETİMİ YÜZDE 54-55'LERDEN YÜZDE 15'LERE DÜŞÜRÜLDÜ

 

Kanada'da kapalı mekanlarda sigara yasağı getirilmeden önce iş yeri sahipleri müşteri kaybedecekleri düşüncesi ile çok sert tepki gösterdiler. Ancak yasak ciddi bir şekilde uygulamaya geçildikten 6 ay sonra iş yeri sahipleri beklentilerinin tersine müşterilerinin ve kazançlarının arttığını gördüklerini söylemeye başladılar. Kanada'da kapalı mekanlarda hiçbir şartta sigara içemezsiniz. Kanuna karşı gelindiği gerekçesi ile işveren tazminatsız olarak çalışanını işten atabiliyor. Kapalı mekanlarda sigara içinlere de yüklü cezalar veriliyor.

 

 Ancak Kanada gibi ülkelerde devlet sigara içilmesini yasaklayınca insanların çok büyük bölümü kendi arzu ve istekleri ile kapalı mekanda sigara içmiyorlar. Kanada'da bir kapalı mekana bitişik bir 'gaz odası' yapıldı, sigara içmek isteyen ana işletmenin kapısından çıkıp oraya gidiyor, sigarasını içeride içtikten sonra çıkıyor, tekrar ana kapıdan giriş yapıyor. Uygulama genel itibariyle böyleydi. Halen böyle mi bilmiyoruz. Ancak Kanada'nın sigara ile mücadele elde ettiği başarıyı kıskanmamak elde değil. Tablo aşağıda. Bir zamanlar 16 yaş üstündeki insanların yüzde 54-55 kadarının sigara kullandığı Kanada'da günümüze gelindiğinde tütün ürünleri tüketiminin kadınlarda yüzde 10'a, erkeklerde yüzde 20'ye kadar düşürüldüğünü görüyoruz.

 

 

Peki Türkiye'de kapalı mekanlarda 19 Temmuz 2009 tarihinde beri yürürlükte olan sigara yasağında başarı elde edilebildi mi? Kesinlikle ve ne yazık ki hayır!

 

KAHVEHANELER ÇOK SIKI UYUYOR, KAFELER HİÇ UYMUYOR!

 

O tarihden bu yana yürürlükte olan sigara yasağına en fazla ve en dirayetli şekilde uyanlar kahvehaneler oldu. Daha önce maç izlemeye gittiğimiz kahvehanede dumandan televizyonun ekranını göremezken şimdi kahvehanelerin hemen tamamında hiçbir şekilde sigara içilmiyor. Bu yüzden kahvehane esnafını tebrik ediyoruz. Ancak kafelerde sigara yasağına hiçbir şekilde uyulmuyor. Evet havalandırma sistemleri kuranlar ve zararı azaltmaya çalışanlar var. Ancak bu şekilde tütün ürünleri yasağının uygulanmadığını, yasaklama amacındaki faydanın elde edilmediğini hemen her gün hepimiz görüyoruz!

 

Sigara kullanmıyoruz ve sigaranın kapalı mekanlarda içilmemesini ve mümkünse hiç içilmemesini arzu ediyoruz. Ancak örneğin özel araçlarda sigara içilmesinin yasaklanmasına bir noktada itiraz ediyoruz. O noktada şurası:

 

HELE KAPALI MEKANLARDA UYGULAMAYI BİR BAŞARALIM DA...

 

Ne yazık ki 19 Temmuz 2009 tarihinde yürürlüğe giren kapalı mekanlarda sigara içme yasağını devlet ciddiyeti içinde uygulayamıyoruz. Tütün ürünlerini satarak iş yerinde daha çok gelir elde edeceğine inanan esnaf, özellikle kafelerde bu yasağa uymuyor, neredeyse her gün ve her an yasak deliniyor. Onu bunu bırakın devletin valisi, kaymakamı kendi makamında sigara içiyor!

 

Dahası sigara denetimleri, önceden haber verilerek yapılıyor. Eğer önceden haber verilmeden yapılıyorsa ve bir esnaf yakalanmışsa ceza almamak için araya hatırlı kişiler sokulmaya çalışılıyor. 

 

KAPALI MEKANLARDA BAŞARILI OLUNURSA ÖZEL ARAÇLARDA DA ZATEN İÇMEZLER

 

Bize kalsa hiçbir insan sigara içmese ve daha sağlıklı, daha uzun yaşasa, mükemmel olur. Bu bizi daha mutlu eder. Daha temiz bir çevreye de sahip oluruz ayrıca. Özel araçlarda sigara içilmesi Batılı ülkelerde de yasaklanmaya başladı.Örneğin Kanada'da bazı eyaletlerde 16, bazılarında 18 yaş altında kimse varsa araçta, orada sigara içilmesi yasak. ABD ve AB ülkeleri de çok sert kanunlar çıkardılar ve ciddi bir şekilde de uyguluyorlar, uygulayacaklar.

 

Türkiye'de özel araçlarda sigara yasağını hayata geçirmeden önce biz kapalı mekanlarda sigara yasağını tam olarak bir uygulayalım, onu bir oturtalım. Zaten bu yasağı iyi uygular ve oturtabilirsek, sigarayı bırakan, tütün ürünlerini kullanmaktan vazgeçen insan sayısı artacağı için özel araçlarda kullanımı da azalacaktır. Ya da sürücüler belli bir süre tütün ürünü kullanmamaya alışacaklardır. 

 

DEVLET KISITLAMA GETİRMESE İNSANLAR KENDİ İRADELERİ İLE BIRAKMIYOR!

 

Tüm dünyadaki insan davranışlarına bakıldığında sigara tüketiminin azaltılmasının ancak devletin çıkardığı kanunlar ve sıkı uygulamalarla gerçekleşebildiği, insanların kolay kolay vazgeçmedikleri görülüyor. Bu yüzden Türkiye'de de sigara yasağı yaygınlaşmalı. Ancak önce mevcut uygulamaların ciddiyetle yürütülmesi sağlanmalı. Zira özel araçlarda sigara denetimi kapalı mekanlara nazaran hayli zor da!

 

Keşke devletin bir şey yapmasına gerek kalmasaydı; insanlar tüm zararlı maddeleri kendilerine kendi gönül rızaları ile yasak etselerdi ve ortalama 9 yıl daha fazla yaşasalardı!

 

Bizim bu konudaki yaklaşımımız budur. 

 

Allah tüm tiryakilere sigaraya karşı Recep Tayyip Erdoğan ve Sezai Şen tavrı takınabilmeyi nasip etsin. Amin!Bu yazı 14581 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 34 20 5 9 65 34 69 +31
2 Trabzonspor 34 18 5 11 76 42 65 +34
3 Beşiktaş 34 19 10 5 59 40 62 +19
4 Sivasspor 34 17 8 9 55 38 60 +17
5 Alanyaspor 34 16 9 9 61 37 57 +24
6 Galatasaray 34 15 8 11 55 37 56 +18
7 Fenerbahçe 34 15 11 8 58 46 53 +12
8 Gaziantep FK 34 11 10 13 49 50 46 -1
9 Antalyaspor 34 11 11 12 41 52 45 -11
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 53 58 43 -5
11 Göztepe 34 11 14 9 44 49 42 -5
12 Gençlerbirliği 34 9 16 9 39 56 36 -17
13 Konyaspor 34 8 14 12 36 52 36 -16
14 Denizlispor 34 9 17 8 31 48 35 -17
15 Çaykur Rizespor 34 10 19 5 38 57 35 -19
16 Yeni Malatyaspor 34 8 18 8 44 51 32 -7
17 Kayserispor 34 8 18 8 40 72 32 -32
18 MKE Ankaragücü 34 7 16 11 31 56 32 -25
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 19 6 9 48 28 66 +20
2 BB Erzurumspor 34 18 8 8 42 26 62 +16
3 Adana Demirspor 34 17 7 10 71 43 61 +28
4 Akhisarspor 34 16 9 9 46 39 57 +7
5 Fatih Karagümrük 34 15 8 11 53 39 56 +14
6 Bursaspor 34 17 9 8 49 41 56 +8
7 Altay 34 14 8 12 48 37 54 +11
8 Keçiörengücü 34 13 10 11 33 28 50 +5
9 Ümraniyespor 34 12 14 8 48 51 44 -3
10 Menemenspor 34 11 12 11 42 46 44 -4
11 Giresunspor 34 12 14 8 39 47 44 -8
12 İstanbulspor 34 9 12 13 45 43 40 +2
13 Balıkesirspor 34 9 14 11 36 48 38 -12
14 Altınordu 34 8 13 13 37 44 37 -7
15 Boluspor 34 6 13 15 30 41 33 -11
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 41 56 30 -15
17 Adanaspor 34 3 19 12 30 55 21 -25
18 Eskişehirspor 34 7 21 6 34 60 12 -26
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/07/2020 Osmanlıspor FK 4 - 3 Balıkesirspor
 19/07/2020 Eskişehirspor 0 - 3 Boluspor
 18/07/2020 Adana Demirspor 3 - 0 İstanbulspor
 18/07/2020 Hatayspor 3 - 1 Bursaspor
 18/07/2020 Akhisarspor 3 - 4 Ankara Keçiörengücü
 18/07/2020 Giresunspor 1 - 2 Altay
 18/07/2020 BB Erzurumspor 4 - 1 Ümraniyespor
 18/07/2020 Fatih Karagümrük 3 - 0 Adanaspor
 17/07/2020 Menemenspor 1 - 1 Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
 15/03/2020 Ergene Velimeşe 0 - 3 Tuzlaspor
 15/03/2020 Van Spor 0 - 1 Sakaryaspor
 15/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 3 Kastamonuspor
 15/03/2020 Kahramanmaraşspor 0 - 1 Kırşehir Belediyespor
 15/03/2020 Uşak Spor 3 - 0 Elazığspor
 14/03/2020 Etimesgut Belediyespor 1 - 2 Eyüpspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK

Nasılsınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI