Bugun...


SEZAİ ŞEN

facebook-paylas
Recep Tayyip Erdoğan ne yapacak?
Tarih: 23-06-2019 21:44:00 Güncelleme: 24-06-2019 01:55:00


Dünya ve toplum değişiyor; bu değişimi fark edip buna uygun şekilde anlayışları, yaklaşımları değiştirmek gerekiyor. Aksi takdirde o değişimden etkilenen toplum sizi değiştiriyor.

 

İstanbul'da seçimler yenilendi. Bir önceki seçimde iki aday arasındaki oy farkını, şaibeli bir hale getirildiği için, net olarak bilmek mümkün olamadı. Ne yazık ki YSK oyların tamamının yeniden sayılmasına fırsat vermedi, seçimlerin yenilenmesi yönünde karar verdi. Oyların tamamı sayılsa belki fark kapanacak ve Binali Yıldırım seçimin kazananı olacaktı. 

 

YSK KARARI TAHMİN ETTİĞİMİZ GİBİ İKTİDARIN ALEYHİNE OLDU

 

Ama YSK daha mantıklı ve adil olan bu yolu tercih etmedi, seçimlerin yenilenmesi yönünde karar verdi.  Biz o tarihlerde yakın çevremize  YSK'nın iktidarın aleyhine bir karar aldığını anlatmaya çalıştık. Çünkü, ne kadar şaibeli de olsa, vatandaş CHP adayı İmamoğlu'nun hakkının YSK aracılığıyla gasp edildiğini düşünmeye başladı, böyle bir havanın oluşturulması muhalefet tarafından başarıyla sağlandı.  Doğal olarak YSK'nın bu kararı iktidar karşısındaki blokta direnci, öfkeyi, kazanma arzusunu daha da arttırdı. Dahası AK Partili seçmenler arasında bile "İmamoğlu'na haksızlık yapılıyor" söylemlerine neden oldu.

 

İMAMOĞLU'NUN MAĞDUR EDİLDİĞİ ALGISI GALİP GELDİ

 

İstanbul'da bugün gerçekleştirilen seçimler YSK'nın verdiği kararın ne kadar Ekrem İmamoğlu lehine olduğunu net bir şekilde ortaya koydu. İstanbul seçmeni, İmamoğlu'nun mağdur edilidğine inanmış bir biçimde sandığa gitti ve İmamoğlu 800 bin kadar bir farkla seçimi kazandı.

 

Peki "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile iktidara ulaştılar, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile iktidardan inecekler!" söylemi ne kadar doğru?

 

İnsanoğlu nisyan ile malül; yani aslında geçmişte neyin ne zaman nerede nasıl olduğunu çabuk unutuyor. 

 

BAZI BENZERLİKLERE RAĞMEN SÜREÇ AYNI SÜREÇ DEĞİL

 

AK Parti iktidara İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini kazandıktan sonraki seçimde gelmedi hemen. Yani Recep Tayyip Erdoğan, ilk döneminde İstanbul'un yaşadığı büyük sorunların üstesinden gelmeyi başarmasına rağmen, kendisinin o zamanki partisi iktidara gelmedi. Peki ne oldu?

 

Öncelikle çok büyük bir ekonomik kriz yaşandı. Tam o tarihlerde AK Parti kuruldu. Tabi bu arada Recep Tayyip Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından önerilen bir şiiri okuduğu için hapse düştü. Gerçek anlamda bir mağduriyet yaşadı. Türk Milleti de İstanbul'da kısa sürede yaptığı başarılı çalışmalara ve kendisine yaşatılan mağduriyete bakarak, onun önderliğinde kurulan partiyi 2002 yılı Kasım ayında yapılan seçimlerde iktidara taşıdı.

 

TARİHİN TEKERRÜR EDİP ETMEMESİ AK PARTİ YÖNETİMİNE BAĞLI

 

O tarihlerde yaşanan her şey bugün aynen tekrarlanacak diye bir şey yok. Ne var ki iktidar karşısındaki bloğu bir arada tutanlar geçmişte yaşanan bu süreçlerin olabildiğince benzerinin yaşanması için büyük gayret gösteriyorlar. Dahası 20 yıl kadar önce gerçek bir mağdur olan Erdoğan'ı bugün İmamoğlu'nu mağdur eden gibi gösterdiler, gösteriyorlar.

 

Peki, tarih tekerrür edecek mi?

 

Tarihin tekerrür edip etmemesi AK Parti yönetimine bağlı. Eğer AK Parti yönetimi, özellikle de Başkan Recep Tayyip Erdoğan toplumda yaşanan gelişmeler ışığında bazı adımları atarsa, birtakım tavır değişikliklerine giderse tarih tekerrür etmez. Diğer yandan AK Parti yönetiminin ekonomi alanında çok sıkı ve isabetli bir politika izleyerek yaşanan bu sıkıntılı süreci tersine çevirmesi şart. Nihayetinde hem dışarıdan hem içeriden iktidarı yerinden etmek isteyenlerin hemen her şeyi bir kenara bırakarak ekonomi ile oynamaya başladıkları, uzun yıllardan beri meydana gelen sıkıntılı süreçlerin ekonomide artık daha kolay hissediler sıkıntıları ortaya çıkardığı hepimizin malumu.

 

AK PARTİ KENDİNE ORTALAMA VATANDAŞIN GÖZÜNDEN BAKABİLMELİ

 

AK Parti üst yönetimi topluma, toplum kesimlerine, dış ilişkilere ve ekonomiye bakışını acilen değiştirmek zorunda. AK Parti, ortalama bir vatandaşın gözünde mağduriyetle gelmiş ve başkalarını mağdur etmeye başlamış bir parti olarak gözüküyor bugün. Bunun vatandaş açısından haklı-haksız yönleri olabilir. Ama nihayetinde bu bir algıdan ibaret olsa bile üzerinde hasassiyetle durulmaya ve gereği her neyse onun yapılmasına ihtiyaç var. Muhalefet bloğunun bu algıyı giderek güçlendirmek için her gün yeni bir iddiada bulunacağı ve "AKP'nin çökmeye başladığı" algısını yaymaya çalışacağı da gün gibi açık.

 

Tam da bu yüzden AK Parti yönetimi bütün duygusallığı bir kenara bırakarak rasyonel olarak düşenecek ve rasyonel olarak tedbirlerini alacak. Bunu yapacaklar ki tarih tekerrür etmesin!

 

YENİ NESİLDE AK PARTİ ALGISI GERÇEKLERLE AYNI PARALELDE DEĞİL

 

AK Parti'nin kurulmasının ve iktidar oluşunun üzerinden yaklaşık 20 yıl geçtiğini düşündüğümüzde, AK Parti kurulduğunda doğan kişilerin bile artık oy kullanmaya başladığı bir dönemde yaşıyoruz. 35 yaşın altındaki insanların önemli bir bölümü AK Parti öncesi ile AK Parti sonrasını adil ve tutarlı bir şekilde karşılaştıracak bir hayat tecrübesine sahip değil. Bu yüzden de AK Parti'nin alıp bugünlere getirdiği Türkiye ile bugünün Türkiye'si arasındaki farkı bu yaş grubundakilere anlatmak gün geçtikçe zorlaşıyor. Elbette gençlerin tamamı AK Parti karşıtı cepheye oy vermiyor. Ancak büyük ekseriyetle Türkiye'yi en kötü günlerinden alıp bugünlere getiren bir iktidara karşı başkalarına oy verdiği de hepimizin malumu.

 

DÜŞÜNMEK LAZIM: CHP HİZMET ETMEDEN YÜZDE 55 OY ALIYORKEN ÖNEMLİ HİZMETLERE İMZA ATAN AK PARTİ NEDEN ALAMIYOR?

 

Seçim sonuçlarına bakarak seçmenleri suçlamak hem anlamsız hem mantıksız. İstanbul'da AK Parti adayına halk yeterli oyu vermedi diye seçmene yergilerde bulunmak mantıklı bir yaklaşım değil. AK Parti her şeyden önce kendini sorgulamak zorunda. Zira hem Ankara hem de İstanbul'da başkanlık koltuğu için koydukları adaylar bu ülkeye en büyük hizmetleri gerçekleştirmiş ya da çok başarılı belediye başkanlığı yapmış kişiler. Böylesine üst düzey adaylara rağmen AK Parti seçimi kaybediyorsa, seçmenin neredeyse tamamının İzmir'de CHP'li belediye başkanlarının hizmetlerinden şikayetçi olmasınan rağmen CHP İzmir'de hizmet etmeden yüzde 60'a yakın oy alarak seçim kazanıyorsa bu seçmenin üst düzey hizmetler dışında farklı bir beklenti içine girdiği anlamına gelir. AK Parti, AK Parti dışındaki seçmen kitlesini kendisine çekmek için yeni bir anlayışla hareket etmek zorunda. Buna uygun bir yapılanma ve yelinlenme gerçekleştirmek zorunda.

 

AK PARTİ İŞ YAPMADA, HİZMET ÜRETMEDE BAŞARILI AMA ALGI OLUŞTURMADA ZAYIF

 

Bunun için de yapılması gereken en öncelikli şey sakin olmak, olup biteni, toplumdaki değişimi ve toplum gözünde AK Parti algısındaki değişimi bilim insanları ile birlikte ele almak olmalıdır diye düşünüyoruz. AK Parti bugüne kadar hem Recep Tayyip Erdoğan'ın duruşu hem de ülkeye kazandırdığı önemli hizmetlerle iktidarda kaldı. Belediye seçimlerindeki farklı sonuçlara ve yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen halkın önemli bölümü AK Parti'ye halen sıcak. Ancak iktidara mal edilen haksız ve hukuksuz uygulamalar, vicdanları kanatan yaklaşımlar AK Parti'ye önümüzdeki dönemde oy kaybettirecek gibi görünüyor. AK Parti, bu kadar yıllık iktidar deneyimine rağmen algı yönetme ve yürütme konusunda, muhalefet cephesi kadar başarılı olmayı bir türlü beceremedi. Bugünün dünyasında faydalı bir iş yapmaktan ziyade etkili bir algı yürütmek siyasiler açısından daha kârlı görünmektedir.

 

İŞİNDEN EDİLİP 2 YILDIR SUÇLAMADA DAHİ BULUNULMAYAN ON BİNLERCE İNSAN VAR!

 

AK Parti karşısındaki blok sürekli olarak birilerini yanına çekmeye çalışırken, iktidar tarafından mağdur edilen insanların da gönülsüz de olsa aynı yere itiliyor olması İstanbul'da bugün ortaya çıkan sonuçlardaki en önemli etkenlerden biridir. 15 Temmuz darbesinin üzerinden geçen 2 yıla rağmen görevinden alınan ve henüz kendilerine herhangi bir suçlamada bulunulamamış, doğal olarak iki yıldan beri sebebini anlayamadıkları bir mağduriyetin kurbanı olan ve bu yüzden kendisi ve çevresi ile birlikte iktidara adeta düşman olmuş, seçimlerden önce gönüllü olarak gidip karşı tarafa çalışan on binlerce insan var. Bu gerçeklerin görülmesi lazım. 

 

AK Parti, İstanbul'da adeta kendi başına girdiği (MHP'nin İstanbul'daki etkisi yok denilecek kadar az, BBP zaten ittifaktan dışlanmıştı) bir yerel seçimi kaybetti. Bu iktidarı kaybedecekleri anlamına gelmiyor. Ancak seçmendeki ve algıdaki değişim dikkate alınmaz ve halk nazarında daha fazla puan toplayacak yaklaşımlara tekrar dönülmezse  AK Parti ve birlikte hareket eden MHP'nin siyaseten zayıflayacağını öngörebiliriz.

 

İKİ BÜYÜK ŞEHİR KAYBEDİLMESİNE RAĞMEN AK PARTİ HALEN BİRİNCİ PARTİ!

 

Recep Tayyip Erdoğan, bugüne kadar girdiği tüm milletvekili seçimlerini ve yerel seçimlerini kazanmış bir lider. İstanbul, Ankara ve İzmir gibi en önemli büyük şehirlerin muhalefet tarafından yönetiliyor olması nasıl bir gerçekse önemli bir ekonomik krize, bu kadar yıllık iktidar yıpranmışlığına rağmen AK Parti'nin son yerel seçimlerinden birinci parti olarak çıkması da öyle bir gerçektir. Bu yüzden İstanbul'da bugün gerçekleşen seçimlerin sonuçlarını sakin kafayla, rasyonel olarak değerlendirmek, tabloyu gerçekçi olarak ortaya koyup tablonun ortaya koyduğu gerçeklere göre politikalar belirleyip uygulamak elzemdir.

 

Bugünden sonraki sürecin ana belirleyicisi Recep Tayyip Erdoğan, dolayısı ile AK Parti olacaktır. Erdoğan ve ekibi ne kadar isabetli ve doğru adımlar atarlarsa bir sonraki seçimde partilerine o kadar büyük katkı sağlamış olacaklardır. Şahsen biz bu iradenin Erdoğan ve ekibinde olduğunu düşünüyoruz. Erdoğan ve ekibi bu sıkıntılı dönemi de rahatlıkla aşabilirler. Ama bunu ancak gerçek dava insanları ile ve doğru politikalarla, yaklaşımlarla gerçekleştirebilirler. Erdoğan'ın İstanbul seçim sonuçlarına yönelik olarak yaptığı ilk değerlendirme bunun ilk işaretlerini vermektedir.

 

HALKIN GÖNLÜNE DAHA FAZLA GİREN RAKİBİNE YETERLİ YER BIRAKMAYACAKTIR!

 

Erdoğan ve ekibi bu konuda geri kalır, ortaya çıkan tablonun gereği politikaları ve yaklaşımları sergilemezse işte o zaman muhalefetin söylemleri halk arasında giderek daha fazla yer bulmaya başlar. İşte o zaman Ekrem İmamoğlu ya da CHP ile birlikte hareket edenlerin sözleri vatandaş nazarında daha fazla yer bulmaya başlar.

 

Yazımızı 20 Mayıs 2019 tarihinde "AK Parti'de neler oluyor? AK Parti nereye gidiyor?" başlıklı yazımızı bitirdiğimiz ifadelerle bitirelim:

 

Kendi yanlışını, kusurunu, hatasını görüp düzeltemeyenler o yanlışların, hata ve kusurların kendilerini yiyip bitirmesine şahitlik etmekten de asla kurtulamazlar!Bu yazı 5325 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Alanyaspor 3 3 0 0 8 3 9 +5
2 Fenerbahçe 3 2 0 1 8 2 7 +6
3 Yukatel Denizlispor 3 2 0 1 4 0 7 +4
4 Çaykur Rizespor 3 2 0 1 4 2 7 +2
5 Trabzonspor 3 1 0 2 4 3 5 +1
6 MKE Ankaragücü 3 1 0 2 2 1 5 +1
7 Sivasspor 3 1 1 1 5 3 4 +2
8 Beşiktaş 3 1 1 1 4 4 4 0
9 Galatasaray 3 1 1 1 4 5 4 -1
10 Antalyaspor 3 1 1 1 3 4 4 -1
11 Gazişehir Gaziantep 3 1 1 1 5 7 4 -2
12 Yeni Malatyaspor 3 1 2 0 6 5 3 +1
13 Konyaspor 3 0 0 3 3 3 3 0
14 Medipol Başakşehir 3 1 2 0 3 6 3 -3
15 Kayserispor 3 0 2 1 3 5 1 -2
16 Kasımpaşa 3 0 2 1 2 6 1 -4
17 Göztepe 3 0 2 1 0 4 1 -4
18 Gençlerbirliği 3 0 3 0 2 7 0 -5
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 3 3 0 0 9 3 9 +6
2 Hatayspor 3 2 0 1 7 2 7 +5
3 Fatih Karagümrük 3 2 0 1 6 3 7 +3
4 Bursaspor 3 2 1 0 5 4 6 +1
5 Adana Demirspor 3 1 0 2 2 0 5 +2
6 Keçiörengücü 3 1 0 2 2 1 5 +1
7 Akhisarspor 3 1 1 1 2 2 4 0
8 Osmanlıspor FK 3 1 1 1 4 4 4 0
9 Adanaspor 3 1 1 1 5 5 4 0
10 BB Erzurumspor 3 1 1 1 4 4 4 0
11 Altay 3 1 1 1 4 5 4 -1
12 Menemenspor 3 1 1 1 3 5 4 -2
13 Balıkesirspor 3 1 2 0 2 4 3 -2
14 İstanbulspor 3 0 1 2 5 6 2 -1
15 Altınordu 3 0 2 1 1 3 1 -2
16 Boluspor 3 0 2 1 1 3 1 -2
17 Giresunspor 3 0 2 1 3 8 1 -5
18 Eskişehirspor 3 0 2 1 3 6 5 -3
Takım O G M B A Y P AV
1 Afjet Afyonspor 1 1 0 0 4 1 3 +3
2 Hekimoğlu Trabzon 1 1 0 0 3 1 3 +2
3 Bak Spor 1 1 0 0 2 0 3 +2
4 Samsunspor 1 1 0 0 2 0 3 +2
5 Sancaktepe Bld 1 1 0 0 2 1 3 +1
6 Manisa FK 1 1 0 0 1 0 3 +1
7 Sarıyer 1 1 0 0 1 0 3 +1
8 Yeni Çorumspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
9 İnegölspor 1 0 0 1 1 1 1 0
10 Kırklarelispor 1 0 0 1 1 1 1 0
11 Amed Sportif 1 0 1 0 1 2 0 -1
12 Pendikspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
13 Zonguldak Kömürspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
14 1922 Konyaspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
15 Tarsus İdman Yurdu 1 0 1 0 1 3 0 -2
16 Gümüşhanespor 1 0 1 0 0 2 0 -2
17 Hacettepe Spor 1 0 1 0 1 4 0 -3
18 Şanlıurfaspor 1 0 1 0 0 2 6 -2
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 2 2 0 0 5 2 6 +3
2 Artvin Hopaspor 2 1 0 1 5 3 4 +2
3 Buca FK 2 1 0 1 5 3 4 +2
4 Çatalcaspor 2 1 0 1 3 2 4 +1
5 Erzin Spor Kulübü 2 1 0 1 2 1 4 +1
6 Karaköprü Belediyespor 2 1 0 1 2 1 4 +1
7 Düzcespor 2 1 0 1 1 0 4 +1
8 Sultanbeyli Bld. 2 0 0 2 1 1 2 0
9 Yeni Orduspor 2 0 0 2 0 0 2 0
10 Yomraspor 2 0 0 2 0 0 2 0
11 Şile Yıldızspor 2 0 1 1 1 2 1 -1
12 Tokatspor 2 0 1 1 1 2 1 -1
13 68 Aksaray Belediyespor 2 0 1 1 1 2 1 -1
14 Silivrispor 2 0 1 1 0 1 1 -1
15 Çankaya FK 2 0 1 1 2 4 1 -2
16 24 Erzincanspor 2 0 1 1 1 3 1 -2
17 Kızılcabölükspor 2 0 2 0 3 6 0 -3
18 Manisaspor 2 0 0 2 0 0 4 0
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/09/2019 Alanyaspor vs Fenerbahçe
 15/09/2019 Antalyaspor vs Kayserispor
 15/09/2019 Çaykur Rizespor vs Göztepe
 15/09/2019 Galatasaray vs Kasımpaşa
 15/09/2019 Gazişehir Gaziantep vs Beşiktaş
 15/09/2019 Medipol Başakşehir vs Sivasspor
 15/09/2019 MKE Ankaragücü vs Yeni Malatyaspor
 15/09/2019 Trabzonspor vs Gençlerbirliği
 15/09/2019 Yukatel Denizlispor vs Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/09/2019 Adanaspor vs Adana Demirspor
 15/09/2019 Altınordu vs Eskişehirspor
 15/09/2019 Balıkesirspor vs Ümraniyespor
 15/09/2019 Boluspor vs Altay
 15/09/2019 Bursaspor vs Osmanlıspor FK
 15/09/2019 Hatayspor vs Fatih Karagümrük
 15/09/2019 İstanbulspor vs Giresunspor
 15/09/2019 Keçiörengücü vs BB Erzurumspor
 15/09/2019 Menemenspor vs Akhisarspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/09/2019 Elazığspor vs Sakaryaspor
 08/09/2019 Kırşehir Belediyespor vs Kastamonuspor 1966
 08/09/2019 Niğde Anadolu FK vs Van BBSK
 08/09/2019 Bandırmaspor vs Eyüpspor
 08/09/2019 Bodrumspor vs Sivas Belediyespor
 08/09/2019 Ergene Velimeşe vs Utaş Uşakspor
 08/09/2019 Tuzlaspor vs Bayburt İÖİ
 08/09/2019 Kahramanmaraşspor vs Ankara Demirspor
 08/09/2019 Kardemir Karabükspor vs Etimesgut Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/09/2019 Karaköprü Belediyespor vs 68 Aksaray Belediyespor
 15/09/2019 Yeni Orduspor vs Çatalcaspor
 15/09/2019 Çankaya FK vs Erzin Spor
 15/09/2019 Düzcespor vs Artvin Hopaspor
 15/09/2019 Serik Belediyespor vs Manisaspor
 15/09/2019 Tokatspor vs Kızılcabölükspor
 15/09/2019 Silivrispor vs 24 Erzincanspor
 15/09/2019 Sultanbeyli Bld. vs Yomraspor
 15/09/2019 Buca FK vs Şile Yıldızspor

Halil Ünal yönetiminin açıkladığı borç miktarı (158 milyon 549 bin lira) inandırıcı geldi mi


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI