Bugun...


SEZAİ ŞEN

facebook-paylas
Öyle görünüyor ki Başkan Erdoğan'ı böyle böyle bitirecekler!
Tarih: 24-01-2020 22:04:00 Güncelleme: 25-01-2020 00:50:00


AK Parti 17 yıldan daha uzun bir zamandan beri iktidarda. İktidarları döneminde yaşamadıkları sıkıntılar kalmamasına, sistemli bir şekilde kendilerine karşı muhalefet yelpazesi oluşturulmasına rağmen, hatta yaşanan ekonomik krize, toplumsal sıkıntılara rağmen AK Parti iktidardan indirilemedi. Ancak son zamanlarda tüm bunlardan farklı hayli garip şeyler oluyor ve bugüne kadar başka partilere oy vermeyenlerin bile AK Parti'den soğumasına neden olunuyor!

 

Eskişehir'i, Eskişehirlileri de yakından ilgilendiren sadece iki olay çerçevesinde toplumun nasıl AK Parti, bir başka deyişle iktidar aleyhine kışkırtıldığını, iktidarın hemen her işinin sorgulanmasına neden olunduğunu açıklamaya çalışacağız.

 

UEFA KRİTERLERİNE UYGUN OLARAK YAPILDIĞI İLERİ SÜRÜLEN STAT 3 YIL SONRA KAPATILDI!

 

Biliyorsunuz Eskişehir'e UEFA standartlarında bir stat yapıldı. 32 bin 507 seyirci kapasiteli bu stat 20 Kasım 2016 tarihinde hizmete girdi. Bu stat milli maçlarda tamamen doldu ve ortaya çok güzel fotoğraf kareleri çıktı. Eskişehirspor'un maçlarında ise stat genel itibariyle yarısına kadar doldu. Eskişehirspor taraftarı o muazzam coşkusunu bu yeni statta yaşamanın keyfini sürüyordu.

 

İktidarın Eskişehir'e yaptığı önemli hizmetlerinden birisiydi. Birisiydi diyoruz, çünkü artık değil!

 

Zira Türkiye'de yapılan onca yeni stat içinde çatısının çökme ihtimali nedeni ile kullanıma kapatılan tek stadı oldu. 

 

Ancak yapılan onca hizmetin imajının zedelenmesi için bir kötü örnek yetiyor! Şu günlerde Eskişehir kamuoyunda en çok konuşalan konuların başında 3 yıl kadar önce yapılan ve bugün itibarıyla artık UEFA standartlarında olmayan yeni stat geliyor.

 

ESKİŞEHİRSPOR TARAFTARI DA MUHALEFET DE HAKLI OLARAK YERGİLERDE BULUNUYOR

 

TOKİ tarafından o günün parasıyla 140 milyon liraya yaptırılan bir stat aradan sadece 3 yıl geçmesine rağmen kapatılmak zorunda kalındı. Bir başka deyişle ülkeye yeni stadyumlar kazandırmakla övünen iktidarın yaptığı işlere bir kara daha çalındı. Hem Eskişehirspor taraftarı hem de muhalefet partilerinin temsilcileri haklı olarak iktidarı yermeye başladı. 

 

Soru çok basit: UEFA standartlarında yapıldığı ileri sürülen bir stat sadece 3 yıl sonra, çok da etkili olmayan bir kar yağışından sonra nasıl olur da çökme tehlikesi nedeniyle kapatılır?

 

Yanlışı kim nerede, nasıl yaptı? Bu sorunun cevabını bizden ziyade stadı yaptıran TOKİ yetkililerinin vermesi lazım. Evet, bu stattaki tehlikenin başımıza bir felaket gelmeden tespit edilip meselenin halli için çaba sarf edilmesi önemlidir. Ne var ki bu kadar kısa bir süre içerisinde bizler böyle bir sıkıntı ile karşılaşmamalıydık, böyle bir tehlikeyi henüz 3 yıl geçtikten sonra yaşamamalıydık!

 

Stadı bu haliyle teslim alanlar ve stadı bu halde teslim edenler soruşturulmalı ve bu çürümenin hesabı şiddetle sorulmalıdır. Umarız iktidar bunu yapmaktan bir an bile geri durmaz. 

 

HEM KULÜBÜN HEM TARAFTARIN ZARARI, BUNA SEBEP OLANLARCA KARŞILANMALI!

 

Ancak işin bir başka yönü daha var: Bu kadar stat arasında çürüme nedeni ile çökme tehlikesi nasıl oluyorsa düşmemek için direnen ve puanlarının önemli bir bölümünü seyircisi önünde alan Eskişehirspor'un maçlarını oynadığı statta meydana geliyor. Eskişehirspor maçlarını şehirdeki bir başka statta oynayamıyor ve sadece ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşayan Eskişehirspor Kulübü değil, taraftar da ekonomik olarak kışta-kıyamette yeni bir yükün, yeni bir zahmetin altına sokuluyor. Ve gariptir Eskişehirspor'un maçlarını Afyonkarahisar'da oynayabilmesi için iktidar vekilleri araya giriyor, bu başarıldığı için mutlu olunuyor, haber yapılıyor, yaptırılıyor. Kamuoyunun böyle bir durumda ne kadar ters bir tepki vereceği hiç hesap edilmiyor, edilemiyor!

 

Bu stadı TOKİ'den ihalesini alarak yapanlar, ilgili firmalara stadı yaptıran TOKİ yönetimi tarafından, meydana gelen tüm zararı karşılamakla ve bir daha hiçbir ihaleye alınmamakla cezalandırılmalıdır. Eskişehirspor taraftarının içeride oynaması gerekirken şehir dışında başka statlarda oynayacağı karşılaşmaların tüm giderleri de karşılanmalıdır!

 

ÖĞRENCİLER, BÜROKRATLAR, ÇALIŞANLAR YHT'NİN UYGULAMASINDAN GAYET MEMNUNDU!

 

İktidarın en orijinal ve beğenilen hizmetlerinden birisi de Yüksek Hızlı Tren'dir. YHT'ye olan talep bunun en bariz göstergesidir. Eskişehir, Ankara, Konya, İstanbul arasında bu hizmetten faydalananların YHT'ye ne kadar övgü dolu sözler sarf ettiklerine şahit olduk birçok zaman.

 

Ne var ki birçok insan son günlerde YHT ile ilgili olarak bir hayli olumsuz konuşuyor. Bunun sebebini tahmin edebilirsiniz belki ama zaten az sonra açıklayacağız.

 

YHT'de en çok takdir gören ve talep edilen hizmetlerden birisi de aylık abonman kartları idi. Örneğin Eskişehirli bir öğrenci Ankara'da, Ankaralı bir öğrenci Eskişehir'de öğrenim görüyor veya bir Eskişehirli Ankara'da iş bulmuş orada çalışıyor, bir Ankaralı Eskişehir'de iş bulmuş burada çalışıyor. Benzer şekilde Konya-Ankara ve Konya-Eskişehir arasında öğrenci, bürokrat ve çalışan gidiş gelişleri söz konusuydu. Tüm bunlar açısından da aylık abonman kartları oldukça cazip bir fırsattı. Zira böylece çalıştıkları ya da öğrenim gördükleri şehirde ev kiralama ve o evde kendi başlarına yaşamaya çalışma sıkıntısından kurtulmuş oluyorlar, kendi ev ortamlarında yaşamaya devam ediyorlardı.

 

624 LİRADAN 1687,5 LİRAYA, 509 LİRADAN 960 LİRAYA

 

Çok kısa bir süre önce TCDD yönetimi bir karar aldı ve 624 lira olan aylık abonman kartının fiyatını 1.687,5 liraya , öğrenci aylık abonman kartının fiyatını da aylık 509 liradan 960 liraya çıkardı.

 

Zam birçok kurum ve kuruluş tarafından, iş adamları, üreticiler ve esnaf tarafından da yapılıyor. Bu ülkede sebze-meyve üzerindeki kasıtlı fiyat artışlarını da gördük biz. Ancak devletin bir kurumu bir anda fiyatları 3 katına kadar arttıramaz, arttırırsa infiale ve imaj kaybına neden olur! Faturası hiç şüpheniz olmasın iktidara kesilir.

 

BİR DE KELİME OYUNLARI İLE YAPTIKLARI MUĞLAK AÇIKLAMA İLE BİZLERİ APTAL YERİNE KOYDULAR YA!

 

Hadi bu fahiş artışı da anladık da bir de açıklama yapıp "Zam yapmadık" demeleri ve tüm bizleri ahmak ve aptal yerine koymaları yok mu!

 

Bu konudaki haberleri ilk duyduğumuzda bu kadar yüksek oranda artış olamayacağını düşündük. Bu yüzden bu hizmetten faydalanan Ankara'da çalışan Eskişehirli bir tanıdığımızı arayıp sorduk. Böyle bir artışın gerçekleştirildiğini ve kışın ortasında böyle fahiş bir artıştan dolayı ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyledi. 

 

YHT önemli, hızlı ve güzel bir hizmet. İnsanlar YHT'de yer bulamadıkları için şikayetçi. Biz de şikayetçiyiz. Eğer yer bulamamaktan şikayet eden vatandaşların bazılarının şikayetçi konumundan kurtulmalarına vesile olmak için böyle bir değişiklik yapılmışsa, yol ve yöntem bu olmamalıydı, böyle olmamalıydı. 

 

YHT'nin yıllardan beri devam eden uygulaması doğruydu. Zira insanlar belli bir parayı verip bu teknolojik rahatlıktan faydalanmayı tercih ettiler. İktidar da bunu sağladığı için deyim yerindeyse övündü, hava attı. Böylesine güzel bir hizmeti kim getirse onunla övünmek hakkıdır.

 

YILLARDAN BERİ KULLANDIRIP KIŞIN ORTASINDA BU KADAR KESKİN BİR KARAR ALINMASI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

 

Ne var ki YHT abonman kartlarına neredeyse 3 katına kadar zam yapılması (indirim oranlarınının düzenlenmesi denmesi hepimizi keriz yerine koymaktır ve vatandaşla dalga geçmektir) akılla, izanla izah edilebilecek bir durum değildir. Nihayetinde bu uygulamadan faydalan insanların sayısı toplamda birkaç bini geçmez. Ancak bu birkaç bin kişiye daha önce verilen bir hakkın bugün bu şekilde ellerinden alınmaya kalkışılması, bunlar yapılırken de insanların ahmak yerine konulmaya çalışılması gerçekten hiç yakışık almadı. Dahası TCDD yönetiminin bu yüksek oranlı zammı net bir şekilde açıklamaması vatandaşla biz habercileri de karşı karşıya getirdi.

 

TCDD bu uygulama yıllardan beri devam ediyordu. İnsanlar buna alışmışlar ve bu nedenle öğrenim gördükleri, çalıştıkları şehirlerde ev tutmak zorunda kalmamışlardı. Şimdi bu fahiş zamdan sonra tüm bu insanlar kış ortasında kiralık ev arayışına girmek zorunda kaldılar. Hiç değilse yaz tatiline girilirken böyle bir uygulamanın gerçekleştirileceği duyurulup insanların gelecek yıl için tedbir almaları sağlanmaya kalkışılsaydı!

 

AK PARTİ'YE OY VERENLER BİLE BÖYLESİNE DENGESİZ BİR UYGULAMADAN ÇOK RAHATSIZ

 

Şu anda abonman kart sahibi çalışanların, öğrencilerin ve bürokratların kendileri, aileleri inanılmaz bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. AK Parti'den başkasına bugüne kadar oy vermemiş olanlar bile iktidarın kendilerine ne yapmaya çalıştığını anlayamıyor. Birkaç gün içinde bu konu o kadar çok konuşuldu ki YHT'nin bugüne kadar meydana getirdiği o olumlu imaj zarar gördü. YHT'nin bu uygulaması en başta ya yapılmayacaktı ya da bu kadar yıldan sonra insanlara sağlanan hakka, hak ve adalete uygun bir zam artışı (örneğin yüzde 30) yapılacaktı. 

 

Bakın sadece şu iki örnek AK Parti iktidarının yaptığı işlerin oldukça kısa bir sürede halk nazarında nasıl itibarsızlaştırıldığını, nasıl değersiz hale getirildiğini net olarak ortaya koyuyor. 

 

Recep Tayyip Erdoğan istediği kadar bu ülkenin hemen her alanda ilerlemesi için uğraşıp dursun; bürokratlar ve onları Cumhurbaşkanına tavsiye ederek atanmalarını sağlayan daha ziyade AK Parti Genel Merkezindeki sözde partililer yapılan onca önemli işin halkın gözünde hızla itibar kaybetmesine vesile oluyorlar. Benzer şekilde yapılan güzel hizmetlerin imajına zarar veren o kadar çok iş var ki artık tüm bunların bilinçli, kasıtlı olarak yapıldığına inanmaya başladık. Yapılan bunca uygulama ile vatandaşın "Sizin yapacağınız işin" diye başlayan ifadelerle iktidara küfretmesinin, iktidarın güzel, sağlam iş yaptığına olan inancını kaybetmesinin önü açılıyor.

 

NİTELİKSİZ VE LİYAKATSIZLARLA YAPILAN İŞ ANCAK BU KADAR OLUR!

 

Bizim şahsi kanaatimiz AK Parti'ye halkın inancının son yıllardaki en düşük oranlara ulaşmasının altında hem niteliksiz, hem liyakatsiz bürokratların hem de onların bulundukları makamlara gelmesi için tavsiyeci olan birtakım partililerin yapıp ettiklerinin çok büyük payı var. 

 

Partili ya da birilerine yakın görünmelerine bakmayacaksınız; kim bu ülkenin, bu şehrin faydasına olacak şekilde iş yapıyor, işini düzgün, temiz ve sağlam yapıyor ona bakacaksınız. Erdoğan ve eğer varsa ona gönülden bağlı yakın çevresi iktidar adına yapılan işlerdeki kasıtlı yanlışlıklara, eksikliklere, geciktirmelere özellikle dikkat etmeliler. Bu tür yanlış, hatalı ve eksik iş yapanlara bunun hesabını en kısa sürede sormalılar. Yoksa millet bir sonraki seçimde bu garip yanlışlar zinciri nedeniyle iktidara hesabı kesecek!

 

Evet, bugüne kadar darbe dahil oldukça zorlu sınavlardan başarıyla çıktı AK Parti, Erdoğan ekibi. Ancak yukarıdaki iki örnekte dikkatlerinize sunmaya çalıştığımız tavır ve davranışlar devam ettirilirse korkarız darbenin, yabancı güçlerle birlikte oluşturulan ekonomik krizlerin yapamadığı başarılmış olunacak!Bu yazı 13818 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Başakşehir FK 34 20 5 9 65 34 69 +31
2 Trabzonspor 34 18 5 11 76 42 65 +34
3 Beşiktaş 34 19 10 5 59 40 62 +19
4 Sivasspor 34 17 8 9 55 38 60 +17
5 Alanyaspor 34 16 9 9 61 37 57 +24
6 Galatasaray 34 15 8 11 55 37 56 +18
7 Fenerbahçe 34 15 11 8 58 46 53 +12
8 Gaziantep FK 34 11 10 13 49 50 46 -1
9 Antalyaspor 34 11 11 12 41 52 45 -11
10 Kasımpaşa 34 12 15 7 53 58 43 -5
11 Göztepe 34 11 14 9 44 49 42 -5
12 Gençlerbirliği 34 9 16 9 39 56 36 -17
13 Konyaspor 34 8 14 12 36 52 36 -16
14 Denizlispor 34 9 17 8 31 48 35 -17
15 Çaykur Rizespor 34 10 19 5 38 57 35 -19
16 Yeni Malatyaspor 34 8 18 8 44 51 32 -7
17 Kayserispor 34 8 18 8 40 72 32 -32
18 MKE Ankaragücü 34 7 16 11 31 56 32 -25
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 34 19 6 9 48 28 66 +20
2 BB Erzurumspor 34 18 8 8 42 26 62 +16
3 Adana Demirspor 34 17 7 10 71 43 61 +28
4 Akhisarspor 34 16 9 9 46 39 57 +7
5 Fatih Karagümrük 34 15 8 11 53 39 56 +14
6 Bursaspor 34 17 9 8 49 41 56 +8
7 Altay 34 14 8 12 48 37 54 +11
8 Keçiörengücü 34 13 10 11 33 28 50 +5
9 Ümraniyespor 34 12 14 8 48 51 44 -3
10 Menemenspor 34 11 12 11 42 46 44 -4
11 Giresunspor 34 12 14 8 39 47 44 -8
12 İstanbulspor 34 9 12 13 45 43 40 +2
13 Balıkesirspor 34 9 14 11 36 48 38 -12
14 Altınordu 34 8 13 13 37 44 37 -7
15 Boluspor 34 6 13 15 30 41 33 -11
16 Osmanlıspor FK 34 8 17 9 41 56 30 -15
17 Adanaspor 34 3 19 12 30 55 21 -25
18 Eskişehirspor 34 7 21 6 34 60 12 -26
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/07/2020 Osmanlıspor FK 4 - 3 Balıkesirspor
 19/07/2020 Eskişehirspor 0 - 3 Boluspor
 18/07/2020 Adana Demirspor 3 - 0 İstanbulspor
 18/07/2020 Hatayspor 3 - 1 Bursaspor
 18/07/2020 Akhisarspor 3 - 4 Ankara Keçiörengücü
 18/07/2020 Giresunspor 1 - 2 Altay
 18/07/2020 BB Erzurumspor 4 - 1 Ümraniyespor
 18/07/2020 Fatih Karagümrük 3 - 0 Adanaspor
 17/07/2020 Menemenspor 1 - 1 Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Van Spor 2 - 1 Ergene Velimeşe
 15/03/2020 Bodrumspor 0 - 1 Bandırmaspor
 15/03/2020 Kardemir Karabükspor 0 - 1 Niğde Anadolu FK
 15/03/2020 Ergene Velimeşe 0 - 3 Tuzlaspor
 15/03/2020 Van Spor 0 - 1 Sakaryaspor
 15/03/2020 Sivas Belediyespor 0 - 3 Kastamonuspor
 15/03/2020 Kahramanmaraşspor 0 - 1 Kırşehir Belediyespor
 15/03/2020 Uşak Spor 3 - 0 Elazığspor
 14/03/2020 Etimesgut Belediyespor 1 - 2 Eyüpspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/03/2020 Artvin Hopaspor 0 - 1 Sultanbeyli Bld.
 18/03/2020 Yomraspor 1 - 0 Serik Belediyespor
 15/03/2020 Kızılcabölükspor 1 - 0 Erzin Spor
 15/03/2020 Manisaspor 0 - 4 68 Aksaray Belediyespor
 15/03/2020 Serik Belediyespor 0 - 0 Düzcespor
 15/03/2020 Sultanbeyli Bld. 2 - 2 Silivrispor
 15/03/2020 Çatalcaspor 1 - 1 24Erzincanspor
 15/03/2020 Tokatspor 1 - 2 1928 Bucaspor
 15/03/2020 Artvin Hopaspor 2 - 1 Çankaya FK

Nasılsınız?


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI