Bugun...


SEZAİ ŞEN

facebook-paylas
Öyle görünüyor ki Başkan Erdoğan'ı böyle böyle bitirecekler!
Tarih: 24-01-2020 22:04:00 Güncelleme: 25-01-2020 00:50:00


AK Parti 17 yıldan daha uzun bir zamandan beri iktidarda. İktidarları döneminde yaşamadıkları sıkıntılar kalmamasına, sistemli bir şekilde kendilerine karşı muhalefet yelpazesi oluşturulmasına rağmen, hatta yaşanan ekonomik krize, toplumsal sıkıntılara rağmen AK Parti iktidardan indirilemedi. Ancak son zamanlarda tüm bunlardan farklı hayli garip şeyler oluyor ve bugüne kadar başka partilere oy vermeyenlerin bile AK Parti'den soğumasına neden olunuyor!

 

Eskişehir'i, Eskişehirlileri de yakından ilgilendiren sadece iki olay çerçevesinde toplumun nasıl AK Parti, bir başka deyişle iktidar aleyhine kışkırtıldığını, iktidarın hemen her işinin sorgulanmasına neden olunduğunu açıklamaya çalışacağız.

 

UEFA KRİTERLERİNE UYGUN OLARAK YAPILDIĞI İLERİ SÜRÜLEN STAT 3 YIL SONRA KAPATILDI!

 

Biliyorsunuz Eskişehir'e UEFA standartlarında bir stat yapıldı. 32 bin 507 seyirci kapasiteli bu stat 20 Kasım 2016 tarihinde hizmete girdi. Bu stat milli maçlarda tamamen doldu ve ortaya çok güzel fotoğraf kareleri çıktı. Eskişehirspor'un maçlarında ise stat genel itibariyle yarısına kadar doldu. Eskişehirspor taraftarı o muazzam coşkusunu bu yeni statta yaşamanın keyfini sürüyordu.

 

İktidarın Eskişehir'e yaptığı önemli hizmetlerinden birisiydi. Birisiydi diyoruz, çünkü artık değil!

 

Zira Türkiye'de yapılan onca yeni stat içinde çatısının çökme ihtimali nedeni ile kullanıma kapatılan tek stadı oldu. 

 

Ancak yapılan onca hizmetin imajının zedelenmesi için bir kötü örnek yetiyor! Şu günlerde Eskişehir kamuoyunda en çok konuşalan konuların başında 3 yıl kadar önce yapılan ve bugün itibarıyla artık UEFA standartlarında olmayan yeni stat geliyor.

 

ESKİŞEHİRSPOR TARAFTARI DA MUHALEFET DE HAKLI OLARAK YERGİLERDE BULUNUYOR

 

TOKİ tarafından o günün parasıyla 140 milyon liraya yaptırılan bir stat aradan sadece 3 yıl geçmesine rağmen kapatılmak zorunda kalındı. Bir başka deyişle ülkeye yeni stadyumlar kazandırmakla övünen iktidarın yaptığı işlere bir kara daha çalındı. Hem Eskişehirspor taraftarı hem de muhalefet partilerinin temsilcileri haklı olarak iktidarı yermeye başladı. 

 

Soru çok basit: UEFA standartlarında yapıldığı ileri sürülen bir stat sadece 3 yıl sonra, çok da etkili olmayan bir kar yağışından sonra nasıl olur da çökme tehlikesi nedeniyle kapatılır?

 

Yanlışı kim nerede, nasıl yaptı? Bu sorunun cevabını bizden ziyade stadı yaptıran TOKİ yetkililerinin vermesi lazım. Evet, bu stattaki tehlikenin başımıza bir felaket gelmeden tespit edilip meselenin halli için çaba sarf edilmesi önemlidir. Ne var ki bu kadar kısa bir süre içerisinde bizler böyle bir sıkıntı ile karşılaşmamalıydık, böyle bir tehlikeyi henüz 3 yıl geçtikten sonra yaşamamalıydık!

 

Stadı bu haliyle teslim alanlar ve stadı bu halde teslim edenler soruşturulmalı ve bu çürümenin hesabı şiddetle sorulmalıdır. Umarız iktidar bunu yapmaktan bir an bile geri durmaz. 

 

HEM KULÜBÜN HEM TARAFTARIN ZARARI, BUNA SEBEP OLANLARCA KARŞILANMALI!

 

Ancak işin bir başka yönü daha var: Bu kadar stat arasında çürüme nedeni ile çökme tehlikesi nasıl oluyorsa düşmemek için direnen ve puanlarının önemli bir bölümünü seyircisi önünde alan Eskişehirspor'un maçlarını oynadığı statta meydana geliyor. Eskişehirspor maçlarını şehirdeki bir başka statta oynayamıyor ve sadece ekonomik olarak büyük sıkıntılar yaşayan Eskişehirspor Kulübü değil, taraftar da ekonomik olarak kışta-kıyamette yeni bir yükün, yeni bir zahmetin altına sokuluyor. Ve gariptir Eskişehirspor'un maçlarını Afyonkarahisar'da oynayabilmesi için iktidar vekilleri araya giriyor, bu başarıldığı için mutlu olunuyor, haber yapılıyor, yaptırılıyor. Kamuoyunun böyle bir durumda ne kadar ters bir tepki vereceği hiç hesap edilmiyor, edilemiyor!

 

Bu stadı TOKİ'den ihalesini alarak yapanlar, ilgili firmalara stadı yaptıran TOKİ yönetimi tarafından, meydana gelen tüm zararı karşılamakla ve bir daha hiçbir ihaleye alınmamakla cezalandırılmalıdır. Eskişehirspor taraftarının içeride oynaması gerekirken şehir dışında başka statlarda oynayacağı karşılaşmaların tüm giderleri de karşılanmalıdır!

 

ÖĞRENCİLER, BÜROKRATLAR, ÇALIŞANLAR YHT'NİN UYGULAMASINDAN GAYET MEMNUNDU!

 

İktidarın en orijinal ve beğenilen hizmetlerinden birisi de Yüksek Hızlı Tren'dir. YHT'ye olan talep bunun en bariz göstergesidir. Eskişehir, Ankara, Konya, İstanbul arasında bu hizmetten faydalananların YHT'ye ne kadar övgü dolu sözler sarf ettiklerine şahit olduk birçok zaman.

 

Ne var ki birçok insan son günlerde YHT ile ilgili olarak bir hayli olumsuz konuşuyor. Bunun sebebini tahmin edebilirsiniz belki ama zaten az sonra açıklayacağız.

 

YHT'de en çok takdir gören ve talep edilen hizmetlerden birisi de aylık abonman kartları idi. Örneğin Eskişehirli bir öğrenci Ankara'da, Ankaralı bir öğrenci Eskişehir'de öğrenim görüyor veya bir Eskişehirli Ankara'da iş bulmuş orada çalışıyor, bir Ankaralı Eskişehir'de iş bulmuş burada çalışıyor. Benzer şekilde Konya-Ankara ve Konya-Eskişehir arasında öğrenci, bürokrat ve çalışan gidiş gelişleri söz konusuydu. Tüm bunlar açısından da aylık abonman kartları oldukça cazip bir fırsattı. Zira böylece çalıştıkları ya da öğrenim gördükleri şehirde ev kiralama ve o evde kendi başlarına yaşamaya çalışma sıkıntısından kurtulmuş oluyorlar, kendi ev ortamlarında yaşamaya devam ediyorlardı.

 

624 LİRADAN 1687,5 LİRAYA, 509 LİRADAN 960 LİRAYA

 

Çok kısa bir süre önce TCDD yönetimi bir karar aldı ve 624 lira olan aylık abonman kartının fiyatını 1.687,5 liraya , öğrenci aylık abonman kartının fiyatını da aylık 509 liradan 960 liraya çıkardı.

 

Zam birçok kurum ve kuruluş tarafından, iş adamları, üreticiler ve esnaf tarafından da yapılıyor. Bu ülkede sebze-meyve üzerindeki kasıtlı fiyat artışlarını da gördük biz. Ancak devletin bir kurumu bir anda fiyatları 3 katına kadar arttıramaz, arttırırsa infiale ve imaj kaybına neden olur! Faturası hiç şüpheniz olmasın iktidara kesilir.

 

BİR DE KELİME OYUNLARI İLE YAPTIKLARI MUĞLAK AÇIKLAMA İLE BİZLERİ APTAL YERİNE KOYDULAR YA!

 

Hadi bu fahiş artışı da anladık da bir de açıklama yapıp "Zam yapmadık" demeleri ve tüm bizleri ahmak ve aptal yerine koymaları yok mu!

 

Bu konudaki haberleri ilk duyduğumuzda bu kadar yüksek oranda artış olamayacağını düşündük. Bu yüzden bu hizmetten faydalanan Ankara'da çalışan Eskişehirli bir tanıdığımızı arayıp sorduk. Böyle bir artışın gerçekleştirildiğini ve kışın ortasında böyle fahiş bir artıştan dolayı ne yapacaklarını şaşırdıklarını söyledi. 

 

YHT önemli, hızlı ve güzel bir hizmet. İnsanlar YHT'de yer bulamadıkları için şikayetçi. Biz de şikayetçiyiz. Eğer yer bulamamaktan şikayet eden vatandaşların bazılarının şikayetçi konumundan kurtulmalarına vesile olmak için böyle bir değişiklik yapılmışsa, yol ve yöntem bu olmamalıydı, böyle olmamalıydı. 

 

YHT'nin yıllardan beri devam eden uygulaması doğruydu. Zira insanlar belli bir parayı verip bu teknolojik rahatlıktan faydalanmayı tercih ettiler. İktidar da bunu sağladığı için deyim yerindeyse övündü, hava attı. Böylesine güzel bir hizmeti kim getirse onunla övünmek hakkıdır.

 

YILLARDAN BERİ KULLANDIRIP KIŞIN ORTASINDA BU KADAR KESKİN BİR KARAR ALINMASI HAYAL KIRIKLIĞI YARATTI

 

Ne var ki YHT abonman kartlarına neredeyse 3 katına kadar zam yapılması (indirim oranlarınının düzenlenmesi denmesi hepimizi keriz yerine koymaktır ve vatandaşla dalga geçmektir) akılla, izanla izah edilebilecek bir durum değildir. Nihayetinde bu uygulamadan faydalan insanların sayısı toplamda birkaç bini geçmez. Ancak bu birkaç bin kişiye daha önce verilen bir hakkın bugün bu şekilde ellerinden alınmaya kalkışılması, bunlar yapılırken de insanların ahmak yerine konulmaya çalışılması gerçekten hiç yakışık almadı. Dahası TCDD yönetiminin bu yüksek oranlı zammı net bir şekilde açıklamaması vatandaşla biz habercileri de karşı karşıya getirdi.

 

TCDD bu uygulama yıllardan beri devam ediyordu. İnsanlar buna alışmışlar ve bu nedenle öğrenim gördükleri, çalıştıkları şehirlerde ev tutmak zorunda kalmamışlardı. Şimdi bu fahiş zamdan sonra tüm bu insanlar kış ortasında kiralık ev arayışına girmek zorunda kaldılar. Hiç değilse yaz tatiline girilirken böyle bir uygulamanın gerçekleştirileceği duyurulup insanların gelecek yıl için tedbir almaları sağlanmaya kalkışılsaydı!

 

AK PARTİ'YE OY VERENLER BİLE BÖYLESİNE DENGESİZ BİR UYGULAMADAN ÇOK RAHATSIZ

 

Şu anda abonman kart sahibi çalışanların, öğrencilerin ve bürokratların kendileri, aileleri inanılmaz bir hayal kırıklığı yaşıyorlar. AK Parti'den başkasına bugüne kadar oy vermemiş olanlar bile iktidarın kendilerine ne yapmaya çalıştığını anlayamıyor. Birkaç gün içinde bu konu o kadar çok konuşuldu ki YHT'nin bugüne kadar meydana getirdiği o olumlu imaj zarar gördü. YHT'nin bu uygulaması en başta ya yapılmayacaktı ya da bu kadar yıldan sonra insanlara sağlanan hakka, hak ve adalete uygun bir zam artışı (örneğin yüzde 30) yapılacaktı. 

 

Bakın sadece şu iki örnek AK Parti iktidarının yaptığı işlerin oldukça kısa bir sürede halk nazarında nasıl itibarsızlaştırıldığını, nasıl değersiz hale getirildiğini net olarak ortaya koyuyor. 

 

Recep Tayyip Erdoğan istediği kadar bu ülkenin hemen her alanda ilerlemesi için uğraşıp dursun; bürokratlar ve onları Cumhurbaşkanına tavsiye ederek atanmalarını sağlayan daha ziyade AK Parti Genel Merkezindeki sözde partililer yapılan onca önemli işin halkın gözünde hızla itibar kaybetmesine vesile oluyorlar. Benzer şekilde yapılan güzel hizmetlerin imajına zarar veren o kadar çok iş var ki artık tüm bunların bilinçli, kasıtlı olarak yapıldığına inanmaya başladık. Yapılan bunca uygulama ile vatandaşın "Sizin yapacağınız işin" diye başlayan ifadelerle iktidara küfretmesinin, iktidarın güzel, sağlam iş yaptığına olan inancını kaybetmesinin önü açılıyor.

 

NİTELİKSİZ VE LİYAKATSIZLARLA YAPILAN İŞ ANCAK BU KADAR OLUR!

 

Bizim şahsi kanaatimiz AK Parti'ye halkın inancının son yıllardaki en düşük oranlara ulaşmasının altında hem niteliksiz, hem liyakatsiz bürokratların hem de onların bulundukları makamlara gelmesi için tavsiyeci olan birtakım partililerin yapıp ettiklerinin çok büyük payı var. 

 

Partili ya da birilerine yakın görünmelerine bakmayacaksınız; kim bu ülkenin, bu şehrin faydasına olacak şekilde iş yapıyor, işini düzgün, temiz ve sağlam yapıyor ona bakacaksınız. Erdoğan ve eğer varsa ona gönülden bağlı yakın çevresi iktidar adına yapılan işlerdeki kasıtlı yanlışlıklara, eksikliklere, geciktirmelere özellikle dikkat etmeliler. Bu tür yanlış, hatalı ve eksik iş yapanlara bunun hesabını en kısa sürede sormalılar. Yoksa millet bir sonraki seçimde bu garip yanlışlar zinciri nedeniyle iktidara hesabı kesecek!

 

Evet, bugüne kadar darbe dahil oldukça zorlu sınavlardan başarıyla çıktı AK Parti, Erdoğan ekibi. Ancak yukarıdaki iki örnekte dikkatlerinize sunmaya çalıştığımız tavır ve davranışlar devam ettirilirse korkarız darbenin, yabancı güçlerle birlikte oluşturulan ekonomik krizlerin yapamadığı başarılmış olunacak!Bu yazı 3738 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 21 13 3 5 47 21 44 +26
2 Başakşehir FK 22 12 3 7 41 22 43 +19
3 Galatasaray 22 12 4 6 36 17 42 +19
4 Sivasspor 22 12 4 6 41 26 42 +15
5 Alanyaspor 22 11 5 6 41 21 39 +20
6 Fenerbahçe 22 11 6 5 41 26 38 +15
7 Beşiktaş 22 11 8 3 34 28 36 +6
8 Göztepe 21 9 6 6 28 23 33 +5
9 Gaziantep FK 22 8 8 6 33 35 30 -2
10 Yeni Malatyaspor 21 6 9 6 34 30 24 +4
11 Gençlerbirliği 22 6 10 6 31 39 24 -8
12 Denizlispor 22 6 10 6 21 30 24 -9
13 Çaykur Rizespor 21 7 11 3 21 32 24 -11
14 Antalyaspor 22 5 10 7 23 39 22 -16
15 Konyaspor 22 4 10 8 17 30 20 -13
16 MKE Ankaragücü 22 4 10 8 20 38 20 -18
17 Kasımpaşa 22 4 14 4 29 49 16 -20
18 Kayserispor 22 3 13 6 22 54 15 -32
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 22 12 4 6 32 20 42 +12
2 BB Erzurumspor 22 11 5 6 24 16 39 +8
3 Bursaspor 22 13 6 3 34 27 39 +7
4 Adana Demirspor 22 9 6 7 39 24 34 +15
5 Keçiörengücü 22 8 6 8 18 15 32 +3
6 Akhisarspor 22 8 6 8 26 24 32 +2
7 Menemenspor 22 9 8 5 26 27 32 -1
8 Altay 22 8 7 7 25 23 31 +2
9 Fatih Karagümrük 22 8 7 7 28 28 31 0
10 Ümraniyespor 22 8 9 5 32 34 29 -2
11 Giresunspor 21 7 7 7 24 27 28 -3
12 Balıkesirspor 22 7 8 7 21 25 28 -4
13 İstanbulspor 21 6 7 8 34 29 26 +5
14 Altınordu 22 5 8 9 24 30 24 -6
15 Osmanlıspor FK 22 5 11 6 25 35 18 -10
16 Adanaspor 22 3 10 9 22 33 18 -11
17 Eskişehirspor 22 7 11 4 29 34 16 -5
18 Boluspor 22 2 10 10 19 31 16 -12
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 24 19 1 4 56 9 61 +47
2 Manisa FK 24 16 2 6 67 26 54 +41
3 Sancaktepe Bld 24 14 6 4 40 20 46 +20
4 Hekimoğlu Trabzon 23 13 7 3 38 32 42 +6
5 İnegölspor 24 12 8 4 39 26 40 +13
6 Sarıyer 24 10 8 6 33 27 36 +6
7 Çorum FK 24 11 11 2 35 34 35 +1
8 Afjet Afyonspor 24 10 10 4 35 26 34 +9
9 Tarsus İdman Yurdu 24 11 12 1 36 34 34 +2
10 Pendikspor 24 9 9 6 33 32 33 +1
11 Zonguldak Kömürspor 24 8 8 8 30 31 32 -1
12 Kırklarelispor 23 7 8 8 21 31 29 -10
13 Hacettepe Spor 24 9 13 2 30 44 29 -14
14 Amed Sportif 24 7 11 6 22 36 27 -14
15 Başkent Akademi FK 23 7 12 4 30 33 25 -3
16 1922 Konyaspor 24 7 13 4 30 42 25 -12
17 Gümüşhanespor 23 6 14 3 25 42 21 -17
18 Şanlıurfaspor 24 0 23 1 6 81 14 -75
Takım O G M B A Y P AV
1 24Erzincanspor 24 13 3 8 42 20 47 +22
2 Serik Belediyespor 23 13 4 6 40 23 45 +17
3 Artvin Hopaspor 23 11 2 10 35 14 43 +21
4 68 Aksaray Belediyespor 24 12 5 7 36 21 43 +15
5 Buca FK 24 11 7 6 38 31 39 +7
6 Düzcespor 24 10 6 8 27 18 38 +9
7 Karaköprü Belediyespor 24 9 5 10 23 18 37 +5
8 Çatalcaspor 24 8 4 12 34 25 36 +9
9 Sultanbeyli Bld. 23 8 6 9 30 22 33 +8
10 Silivrispor 24 7 6 11 31 26 32 +5
11 Çankaya FK 24 8 9 7 29 31 31 -2
12 52 Orduspor FK 23 5 4 14 16 15 29 +1
13 Kızılcabölükspor 23 5 8 10 31 32 25 -1
14 Erzin Spor Kulübü 24 5 9 10 24 29 25 -5
15 Yomraspor 23 5 9 9 23 28 24 -5
16 Şile Yıldızspor 24 5 10 9 18 26 24 -8
17 Tokatspor 24 1 20 3 13 56 6 -43
18 Manisaspor 24 1 20 3 16 71 0 -55
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/02/2020 Sivasspor vs Alanyaspor
 22/02/2020 Kayserispor vs Konyaspor
 22/02/2020 Göztepe vs Gaziantep FK
 22/02/2020 Beşiktaş vs Trabzonspor
 23/02/2020 Yeni Malatyaspor vs Antalyaspor
 23/02/2020 Gençlerbirliği vs MKE Ankaragücü
 23/02/2020 Fenerbahçe vs Galatasaray
 24/02/2020 Çaykur Rizespor vs Başakşehir FK
 24/02/2020 Kasımpaşa vs Denizlispor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 21/02/2020 Eskişehirspor vs Hatayspor
 21/02/2020 Osmanlıspor FK vs Menemenspor
 22/02/2020 BB Erzurumspor vs Bursaspor
 22/02/2020 Ümraniyespor vs Keçiörengücü
 22/02/2020 Akhisarspor vs Fatih Karagümrük
 22/02/2020 Adana Demirspor vs Altınordu
 23/02/2020 Giresunspor vs Balıkesirspor
 23/02/2020 Altay vs Adanaspor
 23/02/2020 İstanbulspor vs Boluspor
 26/02/2020 Adanaspor - Ümraniyespor Ümraniyespor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Adanaspor yenilmez
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/02/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Kahramanmaraşspor
 23/02/2020 Van Spor vs Ankara Demirspor
 23/02/2020 Etimesgut Belediyespor vs Sivas Belediyespor
 23/02/2020 Eyüpspor vs Uşak Spor
 23/02/2020 Kastamonuspor vs Ergene Velimeşe
 23/02/2020 Kırşehir Belediyespor vs Niğde Anadolu FK
 23/02/2020 Sakaryaspor vs Bandırmaspor
 23/02/2020 Tuzlaspor vs Kardemir Karabükspor
 29/02/2020 Ankara Demirspor vs Eyüpspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 23/02/2020 Karaköprü Belediyespor vs Artvin Hopaspor
 23/02/2020 52 Orduspor FK vs Sultanbeyli Bld.
 23/02/2020 Buca FK vs Yomraspor
 23/02/2020 Düzcespor vs 24Erzincanspor
 23/02/2020 Erzin Spor vs Manisaspor
 23/02/2020 Serik Belediyespor vs Tokatspor
 23/02/2020 Silivrispor vs Kızılcabölükspor
 23/02/2020 Şile Yıldızspor vs 68 Aksaray Belediyespor
 24/02/2020 Çankaya FK vs Çatalcaspor
 23/02/2020 Erzin Spor - Manisaspor Erzin Spor ligdeki son 6 maçında hiç kazanamadı  Manisaspor yenilmez
 24/02/2020 Çankaya FK - Çatalcaspor Çatalcaspor ligde deplasmandaki son 5 maçında hiç kazanamadı  Çankaya FK yenilmez

Halil Ünal yönetiminin açıkladığı borç miktarı (158 milyon 549 bin lira) inandırıcı geldi mi


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI