Bugun...


SEZAİ ŞEN

facebook-paylas
Ali Acar çıktı, Kazım Kurt!
Tarih: 30-08-2019 15:26:00 Güncelleme: 31-08-2019 21:13:00


AK Parti'nin Eskişehir'de en büyük tartışmaların yaşandığı ilçe teşkilatı  Odunpazarı olsa gerek; Volkan Doğan döneminde başlayan tartışmalar, Doğan'ın az bir farkla seçimi kaybetmesi ve siyaseten ortadan çekilmesi ile son bulmadı. Ali Acar'ın ilçe başkanı olarak belirlenmesi, ardından yönetim oluşturmakta birtakım sıkıntılar çekilmesi, Kazım Kurt'un konuya ilişkin açıklamasından hemen sonra da yönetimin kamuoyuna deklare edilmesi, nihayetinde CHP'li Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt'un, AK Parti Odunpazarı İlçe Başkanlığına (AK Parti yönetiminin bulunduğu binaya) davet edilerek teşkilat yönetimi ile görüştürülmesi, bu görüşme sonrasındaki bazı fotoğraf paylaşımları tartışmaların alevlenmesine neden oldu. Alevler AK Parti tabanını sarmış durumda, öfke büyük. Kaç gündür hiçbir şey söylemeden, yazıp çizmeden olup biteni anlamaya, gösterilen tepkileri tespit etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden de son günlerde bir hayli yorulduk.

 

SİYASETÇİ DEĞİLİZ AMA OLSAYDIK AYNI ŞEKİLDE YAPMAZDIK!

 

En başta söylemek lazım ki; Ali Acar, soy ismi gibi ilçe başkanlığında yeni bir isim. Kendi tarzını ortaya koymak ve farkının hissedilmesini sağlamak istiyor. Belki dikkatleri üzerlerine çekerek bundan sonraki dönemde yapacaklarının kamuoyu tarafından daha dikkatli bir şekilde takip edilmesini sağlamaya çalışıyor. Artık her neyse. Tarzı bize oldukça farklı ve doğrusu biraz da anlaşılmaz geldi!

 

Siyasetçi değiliz. Siyasetçi olsaydık ve öyle bir görev bize verilmiş olsaydı aynı şekilde de hareket etmezdik. Eskişehir'in, daha özelde Odunpazarı'nın kazanmaı için gerekli olan diyalog ortamını sağlamaya yönelik daha farklı ve daha mantıklı, AK Parti tabanı tarafından da kabul edilebilir daha makul bir yol bulurduk, bulmanın gayreti içinde olurduk. Bunun için gerekirse istişare üstüne istişare yapardık!

 

ESKİŞEHİR İÇİN GEREKLİ DİYALOGU CHP VE AK PARTİ YÖNETİMLERİ BAŞLATMALI

 

'Acar' sıfat olarak gözü pek, kabına sığmaz, atılgan ve yılmaz anlamlarına gelir. İsim olarak halk dilinde 'yeni' ifadesinin yerine kullanılır. Bizce yaşananlar Ali Başkanın Acar tarafına denk düştü, yani öteden beri partide bir şekilde görevler alsa da sorumluluk makımında bulunduğu dönemin ilk günlerine, acemilik dönemlerine denk geldi. 

 

Zira, eğer Eskişehir'de ve daha özelinde Odunpazarı'nda AK Parti ve CHP önderliğinde, sözde iş birliği için bir zemin oluşturulacaksa bunu bir partinin ilçe başkanı ile diğer partinin ilçe belediye başkanı başlatmazlar; o partilerin il yönetimleri bu konuda makul ve mantıklı adımları atarlar, daha sonra ilçeler ve belediyeler de o atılan adımlara uygun olarak kendi yürüyüşlerini ayarlarlar.

 

DÜŞMAN DEĞİLSE NEDEN AK PARTİLİ DİYE O KADAR ÇALIŞANI SÜRDÜ?

 

İkinci bir husus; diyalog yapılacak kişilerin ve diyalog sürecinde fotoğraf verilecek ortamların iyi tespit edilmesi gerekir: Dikkat ederseniz kimse "Ali Acar ve ekibi neden CHP'yi ziyaret etti!" ya da "CHP falan il başkanı ya da ilçe başkanı neden AK Parti'yi ziyaret etti!" diye bağırıp çağırmıyor bu kadar insan; itiraz ettikleri nokta "Kazım Kurt'un kamuoyundaki algının üzerine tuz biber ekecek şekilde, diyalogun sağlanması öncesinde birtakım görüşmeler yapılmadan, birtakım kazanımlar sağlamadan AK Parti'de görüşmeye çağırılması!"

 

Ali Acar gelen eleştiriler üzerine "Biz birbirimize düşmanı mıyız, ya da düşman mı olmamız lazım?" veya "Buna itiraz eden kişilerin AK Parti kimliğini sorgulamak gerekiyor" gibi birtakım yapılan icraatı savunmaya yönelik sözleri oldu. Televizyonda söylediklerini de baştan sona izledik. 

 

Şu konudaki hataları ve bu hatalarını savunmaya yönelik söz ve davranışları olmasa ilçe başkanlığında hem kendisi hem de yönetimine herhangi bir yergimiz olması söz konusu bile olamazdı.

 

KURT AK PARTİLİ DİYE BİRÇOK ÇALIŞANI SÜRGÜNE GÖNDEREN KİŞİDİR!

 

Peki, Kazım Kurt'un AK Parti binasına davet edilip orada bu şekilde görüşülmesi ve fotoğraf verilmesinin neyi, neresi, niçin yanlış?

 

En başta Eskişehir'in (daha özelde Odunpazarı'nın) faydasına bir diyalog ortamı oluşturulacaksa bunun iki partinin il yönetimi ve milletvekilleri kanalıyla veya partilerdeki gücü elinde bulunduran isimlerin bir araya gelmesiyle başlatılması gerekirdi. Siyasette herkesin kendi yerine bilmesi önemli bir meziyettir!

 

Diğer yandan Kazım Kurt ile diyalog kurulmadan önce bazı şeylerin iyi düşünülmesi, gözden geçirilmesi gerekirdi. Zira Kazım Kurt çok da uzun olmayan bir süre önce sadece AK Partili oldukları ya da kendileri tarafından AK Partili görüldükleri için birçok Odunpazarı Belediye çalışanını oraya buraya sürdü. Halen o insanların mağduriyetleri devam ediyor. Senin partililerini süren bir belediye başkanı ile diyalogu parti binasından başlatmak bir yerde yaptıklarını onaylamak ya da "neyse, bunu şimdilik görmeyelim" demek anlamına gelir. Kazım Kurt ile diyalog kurulmadan önce Ali Acar ve yönetimi AK Partili oldukları gerekçesi ile sürgünü gönderilen, mağduriyet yaşayan onca insanın mağduriyetlerinin giderilmesi konusunda bir kazanım elde edebilmiş olsaydı, yani Kazım Kurt sürdüğü çalışanlar konusunda insafa gelseydi böyle bir diyalogun oluşması için daha olumlu bir altyapı oluşmasına yardımcı olmuş, AK Parti Odunpazarı İlçe Yönetimi de bu olumlu adım üzerine böyle bir adım atmış olsa yapılan makul ve mantıklı karşılanabilirdi.

 

KAZIM KURT İSMİ ETRAFINDA OLUŞTURULAN ALGIYA HİZMET EDİLDİ

 

"Biz iktidar partisiyiz herkesle diyalog içinde olmak durumundayız" söylemine katılıyoruz. Ancak diyalogun yer ve zamanı, kimler tarafından nasıl gerçekleştirildiğinin çok önemli olduğunu da bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Bu ülke, PKK terörünü bitirecek diyalog ortamını, diyalogu uygun gözlemcilerin denetiminde uygun insanlarla yapamamak nedeni ile bir türlü elde edemedi. Zaten diyalog yürütenler de samimi olmadıklarını, başkalarının maşası olduklarını tüm dünyaya gösterdiler. Anlayacağınız bu işlerde yer, zemin, kişiler ve samimiyet önemlidir.

 

Kazım Kurt bu işten kârlı çıkan taraf olmuştur. Zira Odunpazarı İlçe Yönetimi uzunca bir süre oluşturulamayınca, ya da AK Parti tarafının kendini savunduğu şekliyle 23 Haziran seçimleri sonrasında açıklanmak üzere bekletilince, Kazım Kurt hemen harekete geçmiş, AK Parti'nin Ordunpazarı İlçe Başkanının aradan geçen bunca zamana rağmen yönetimini oluşturamadığını iddia etmişti. Bir acemilik de o zaman yapılmış ve Kazım Kurt'un açıklamalarından hemen sonra AK Parti Odunpazarı İlçe Yönetimi kamuoyuna açıklanmıştı. Hatta o günlerde "Kazım Kurt AK Parti Odunpazarı yönetimini belirledi" söylemleri ayyuka çıkmıştı.

 

FOTOĞRAFTAN ALİ ACAR'IN KESİLMESİNİN BAHANESİ OLAMAZ!

 

İşte tüm bu gerçekler ortadayken, tüm bu söylemler ayyuka çıkmışken, Odunpazarı İlçe Başkanı atanan kişi nezdinde AK Parti'nin yönetim oluşturamayacak kadar beceriksiz olduğunu ileri süren  ve parti teşkilatlarınla, bulunduğun durumla dalga geçen Kazım Kurt'u, o günlerde oluşturduğun yönetimle parti binanızda buluşturunca tüm konuşulanlar sanki gerçekten de doğruymuş havasının oluşmasına neden oluyorsunuz. Üstüne üstlük Ali Acar yönetiminden bir bayanın, hangi gerekçe ile olursa olsun, kendi başkanını bile fotoğraftan çıkartıp sadece Kazım Kurt ile hikayeleştirmesi, AK Parti'nin tüzel kişiliği ile birlikte Ali Acar'ın siyasi kariyerini de ayaklar altına aldı. Zaten Kazım Kurt'u ilçe teşkilatınızla buluşturmuşsunuz ve çekildiğiniz fotoğraflarda AK Parti amblemleri görünüyor. Ve madem amacınız Odunpazarı için diyalog o zaman ne diye Kazım Kurt'u AK Parti amblemi altında fotoğraflamak için böyle boş işlerle vakit harcıyorsunuz!

 

DİYALOG İSTEYEN KİŞİ BÖYLE BİR DAVET VE MİSAFİRPERVERLİK İÇİN HİÇ DEĞİLSE BİR TWEET'İ ÇOK GÖRMEZDİ!

 

Diğer yandan Kazım Kurt'un AK Parti ile bir diyalog kurmak istediğine yönelik samimi bir gayret içinde olduğunu sanmıyoruz. Zira daha kısa bir süre önce Millet Bahçesi'nin yapılamaması için elinden gelen her şeyi yaptı, bu konuda diyalogla bu işi halledelim demedi. Zaten o samimiyet olsaydı AK Parti İlçe Yönetimi ile görüştükten sonra hiç değilse misafirperverlikleri ve nazik davetleri için bir teşekkür tweet'i atardı!

 

Tüm bunlara rağmen bu olayın siyasi rantı Kazım Kurt'a yazılmıştır. Kurt'a yazılmıştır çünkü AK Parti atılan bu adımla Eskişehir'de biraz daha karışmış, bir kez daha sonu gelmez tartışmaların içine itilmiştir. Nihayetinde durumun bu olduğunu her gittiğimiz yerde görüyor ve gözlemliyoruz. Ali Acar, yaptıklarını savunmak için birtakım nedenler bulma gayreti içine girdikçe de bitecek tepkiler yeni baştan alevleniyor!

 

Ali Acar, CHP'li Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt ile başlatmaya çalıştıkları diyalog girişiminin bir nevi skandala dönüşmesi ile tepki gösterenleri suçlayarak da ayrıca hata ediyor. Acar'ın "Buna itiraz eden kişilerin, AK Parti kimliğini sorgulamak gerekiyor" sözlerini isabetli sözler olarak bulmuyor ve görmüyoruz. Zaten insanlar AK Parti'den kopmak için artık türlü türlü bahaneler arıyorlar, kurulacak yeni partileri heyecanlar içinde bekliyorlar. Böyle bir söylem AK Parti çatısını, Büyük Türkiye davasını terk edip gitmeyen kitlenin partiden soğumasına neden olur. Benzer şekilde "Sizin AK Partili kimliğiniz sorgulanmalı esas" babından karşılıkların kendisini de üzmesine vesile olurlar. Bu yüzden bugüne kadar yürüdüğü çizgide herhangi bir kusuruna şu olaya kadar rast gelmediğimiz Ali Acar'ın söylemlerine daha bir dikkat etmesi gerekir. CHP ile diyalog kurmaya çalışırken AK Partililer ile diyalog kuramamak çok daha büyük bir problemdir ve daha büyük sıkıntılara yol açar zira. Ali Acar bu kritik noktayı da gözden kaçırmamalı.

 

Meşhur bir söz vardır: Bin düşün bir söyle. Bin düşünülüp bir yapılması, söylenmesi gereken bir alandır siyaset. Öyle bir zamanda öyle bir yerde öyle bir yanlış yaparsın ki o güne kadar yaptıklarının tamamını alır götürür.

 

Aman ha dikkat!

 

Ali Acar yaşadıklarından dersler çıkararak yoluna daha sağlam devam edebileecek birikime sahip bir isim. Takipte kalacağız...Bu yazı 1017 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
HAVA DURUMU
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Alanyaspor 3 3 0 0 8 3 9 +5
2 Fenerbahçe 3 2 0 1 8 2 7 +6
3 Yukatel Denizlispor 3 2 0 1 4 0 7 +4
4 Çaykur Rizespor 3 2 0 1 4 2 7 +2
5 Trabzonspor 3 1 0 2 4 3 5 +1
6 MKE Ankaragücü 3 1 0 2 2 1 5 +1
7 Sivasspor 3 1 1 1 5 3 4 +2
8 Beşiktaş 3 1 1 1 4 4 4 0
9 Galatasaray 3 1 1 1 4 5 4 -1
10 Antalyaspor 3 1 1 1 3 4 4 -1
11 Gazişehir Gaziantep 3 1 1 1 5 7 4 -2
12 Yeni Malatyaspor 3 1 2 0 6 5 3 +1
13 Konyaspor 3 0 0 3 3 3 3 0
14 Medipol Başakşehir 3 1 2 0 3 6 3 -3
15 Kayserispor 3 0 2 1 3 5 1 -2
16 Kasımpaşa 3 0 2 1 2 6 1 -4
17 Göztepe 3 0 2 1 0 4 1 -4
18 Gençlerbirliği 3 0 3 0 2 7 0 -5
Takım O G M B A Y P AV
1 Ümraniyespor 3 3 0 0 9 3 9 +6
2 Hatayspor 3 2 0 1 7 2 7 +5
3 Fatih Karagümrük 3 2 0 1 6 3 7 +3
4 Bursaspor 3 2 1 0 5 4 6 +1
5 Adana Demirspor 3 1 0 2 2 0 5 +2
6 Keçiörengücü 3 1 0 2 2 1 5 +1
7 Akhisarspor 3 1 1 1 2 2 4 0
8 Osmanlıspor FK 3 1 1 1 4 4 4 0
9 Adanaspor 3 1 1 1 5 5 4 0
10 BB Erzurumspor 3 1 1 1 4 4 4 0
11 Altay 3 1 1 1 4 5 4 -1
12 Menemenspor 3 1 1 1 3 5 4 -2
13 Balıkesirspor 3 1 2 0 2 4 3 -2
14 İstanbulspor 3 0 1 2 5 6 2 -1
15 Altınordu 3 0 2 1 1 3 1 -2
16 Boluspor 3 0 2 1 1 3 1 -2
17 Giresunspor 3 0 2 1 3 8 1 -5
18 Eskişehirspor 3 0 2 1 3 6 5 -3
Takım O G M B A Y P AV
1 Afjet Afyonspor 1 1 0 0 4 1 3 +3
2 Hekimoğlu Trabzon 1 1 0 0 3 1 3 +2
3 Bak Spor 1 1 0 0 2 0 3 +2
4 Samsunspor 1 1 0 0 2 0 3 +2
5 Sancaktepe Bld 1 1 0 0 2 1 3 +1
6 Manisa FK 1 1 0 0 1 0 3 +1
7 Sarıyer 1 1 0 0 1 0 3 +1
8 Yeni Çorumspor 1 1 0 0 1 0 3 +1
9 İnegölspor 1 0 0 1 1 1 1 0
10 Kırklarelispor 1 0 0 1 1 1 1 0
11 Amed Sportif 1 0 1 0 1 2 0 -1
12 Pendikspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
13 Zonguldak Kömürspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
14 1922 Konyaspor 1 0 1 0 0 1 0 -1
15 Tarsus İdman Yurdu 1 0 1 0 1 3 0 -2
16 Gümüşhanespor 1 0 1 0 0 2 0 -2
17 Hacettepe Spor 1 0 1 0 1 4 0 -3
18 Şanlıurfaspor 1 0 1 0 0 2 6 -2
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 2 2 0 0 5 2 6 +3
2 Artvin Hopaspor 2 1 0 1 5 3 4 +2
3 Buca FK 2 1 0 1 5 3 4 +2
4 Çatalcaspor 2 1 0 1 3 2 4 +1
5 Erzin Spor Kulübü 2 1 0 1 2 1 4 +1
6 Karaköprü Belediyespor 2 1 0 1 2 1 4 +1
7 Düzcespor 2 1 0 1 1 0 4 +1
8 Sultanbeyli Bld. 2 0 0 2 1 1 2 0
9 Yeni Orduspor 2 0 0 2 0 0 2 0
10 Yomraspor 2 0 0 2 0 0 2 0
11 Şile Yıldızspor 2 0 1 1 1 2 1 -1
12 Tokatspor 2 0 1 1 1 2 1 -1
13 68 Aksaray Belediyespor 2 0 1 1 1 2 1 -1
14 Silivrispor 2 0 1 1 0 1 1 -1
15 Çankaya FK 2 0 1 1 2 4 1 -2
16 24 Erzincanspor 2 0 1 1 1 3 1 -2
17 Kızılcabölükspor 2 0 2 0 3 6 0 -3
18 Manisaspor 2 0 0 2 0 0 4 0
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/09/2019 Alanyaspor vs Fenerbahçe
 15/09/2019 Antalyaspor vs Kayserispor
 15/09/2019 Çaykur Rizespor vs Göztepe
 15/09/2019 Galatasaray vs Kasımpaşa
 15/09/2019 Gazişehir Gaziantep vs Beşiktaş
 15/09/2019 Medipol Başakşehir vs Sivasspor
 15/09/2019 MKE Ankaragücü vs Yeni Malatyaspor
 15/09/2019 Trabzonspor vs Gençlerbirliği
 15/09/2019 Yukatel Denizlispor vs Konyaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/09/2019 Adanaspor vs Adana Demirspor
 15/09/2019 Altınordu vs Eskişehirspor
 15/09/2019 Balıkesirspor vs Ümraniyespor
 15/09/2019 Boluspor vs Altay
 15/09/2019 Bursaspor vs Osmanlıspor FK
 15/09/2019 Hatayspor vs Fatih Karagümrük
 15/09/2019 İstanbulspor vs Giresunspor
 15/09/2019 Keçiörengücü vs BB Erzurumspor
 15/09/2019 Menemenspor vs Akhisarspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 08/09/2019 Elazığspor vs Sakaryaspor
 08/09/2019 Kırşehir Belediyespor vs Kastamonuspor 1966
 08/09/2019 Niğde Anadolu FK vs Van BBSK
 08/09/2019 Bandırmaspor vs Eyüpspor
 08/09/2019 Bodrumspor vs Sivas Belediyespor
 08/09/2019 Ergene Velimeşe vs Utaş Uşakspor
 08/09/2019 Tuzlaspor vs Bayburt İÖİ
 08/09/2019 Kahramanmaraşspor vs Ankara Demirspor
 08/09/2019 Kardemir Karabükspor vs Etimesgut Belediyespor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 15/09/2019 Karaköprü Belediyespor vs 68 Aksaray Belediyespor
 15/09/2019 Yeni Orduspor vs Çatalcaspor
 15/09/2019 Çankaya FK vs Erzin Spor
 15/09/2019 Düzcespor vs Artvin Hopaspor
 15/09/2019 Serik Belediyespor vs Manisaspor
 15/09/2019 Tokatspor vs Kızılcabölükspor
 15/09/2019 Silivrispor vs 24 Erzincanspor
 15/09/2019 Sultanbeyli Bld. vs Yomraspor
 15/09/2019 Buca FK vs Şile Yıldızspor

Halil Ünal yönetiminin açıkladığı borç miktarı (158 milyon 549 bin lira) inandırıcı geldi mi


NAMAZ VAKİTLERİ
GÜNLÜK BURÇ
YUKARI